Hlavní obsah

Putin by prodloužil prezidentské období v Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé připustil, že by bylo možné v Rusku prodloužit prezidentské funkční období. Čtyři roky pro hlavu státu jsou podle něj krátká doba; funkční období by prodloužil na pět až sedm let. Putin to řekl na setkání s novináři ze zemí skupiny G8.

Putin by prodloužil prezidentské období v Rusku

"Pro současné Rusko je pět, šest, sedm let (jako jedno funkční období pro prezidenta) přijatelné, ale počet funkčních období by stejně měl zůstat omezen," uvedl Putin. "Čtyři roky v Rusku - to je možná jen kopie americké praxe, která nebyla vyzkoušena tehdy, když se ústava přijímala," dodal.

Prezidentovi příští rok v březnu vyprší druhý mandát a nemůže tedy podle současné ruské ústavy znovu kandidovat. Putin se až dosud vyjadřoval v tom smyslu, že ústavu měnit nehodlá.

Putin před novináři zatím nechtěl mluvit o své budoucnosti po roce 2008. Připustil pouze, že určitě bude pracovat. "Kde a co, zatím nemohu říct," poznamenal prezident. Připomněl, že ještě nemá věk na to, aby odešel do penze. "A jen sedět doma, to by bylo jednoduše hloupé," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků