Hlavní obsah

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé připustil, že by bylo možné v Rusku prodloužit prezidentské funkční období. Čtyři roky pro hlavu státu jsou podle něj krátká doba; funkční období by prodloužil na pět až sedm let. Putin to řekl na setkání s novináři ze zemí skupiny G8.

Putin by prodloužil prezidentské období v Rusku

"Pro současné Rusko je pět, šest, sedm let (jako jedno funkční období pro prezidenta) přijatelné, ale počet funkčních období by stejně měl zůstat omezen," uvedl Putin. "Čtyři roky v Rusku - to je možná jen kopie americké praxe, která nebyla vyzkoušena tehdy, když se ústava přijímala," dodal.

Prezidentovi příští rok v březnu vyprší druhý mandát a nemůže tedy podle současné ruské ústavy znovu kandidovat. Putin se až dosud vyjadřoval v tom smyslu, že ústavu měnit nehodlá.

Putin před novináři zatím nechtěl mluvit o své budoucnosti po roce 2008. Připustil pouze, že určitě bude pracovat. "Kde a co, zatím nemohu říct," poznamenal prezident. Připomněl, že ještě nemá věk na to, aby odešel do penze. "A jen sedět doma, to by bylo jednoduše hloupé," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků