Hlavní obsah

Psychicky narušený muž ze Žiliny podpálil 400 let starou mumii šlechtičny

Čtyři sta let starou mumii Žofie Bosniakové ve středu podpálil 31letý muž ze Žiliny. "Muž, který se v minulosti léčil na psychiatrii vytáhl 400let starou mumii z kaple v obci Teplička nad Váhom a podpálil ji. Mumie byla zcela zničena," řekla Novinkám žilinská policejní mluvčí Jana Balogová.

Psychicky narušený muž ze Žiliny podpálil 400 let starou mumii šlechtičny

Policisty přivolali místní občané, kteří viděli, že u kaple něco hoří. Po příjezdu se policisté snažili oheň uhasit ručními hasícími přístroji. Než však dorazili hasiči, mumie zcela shořela.

Jednatřicetiletý pachatel ze Žiliny utrpěl popáleniny a po ošetření ho policie zadržela. Motiv jeho činu není zatím jasný.

"Tělesné pozůstatky byly uloženy v dřevěné rakvi, kterou muž vytáhl před kapli, polil ji hořlavinou a zapálil," dodala Balogová. Muži hrozí jeden až pět let vězení za hanobení mrtvoly.

Klíče mu dali v cukrárně

Muž se do kaple dostal jako běžný turista. Klíče od kaple mu dali v nedaleké cukrárně. Po založení ohně zůstal na místě, kde ho zadrželi policisté. Někteří místní obyvatelé označili pachatele za satanistu a nepřítele církve.

Žofie Bosniaková byla manželkou uherského palatina Františka Vesselényiho. Žila v Tepličce nad Váhom a v roce 1644 zemřela na hradě Strečno. Za svého života zřídila útulek pro chudé a nemocnici. Nemajetným rozdávala malý chléb, kterému se dodnes na Slovensku říká bosniaky.

Několik let po smrti našli její neporušené tělo, i když nebylo balzamováno. Hrabě Ján Lowenburg dal v roce 1698 její tělesné pozůstatky přemístit z hradní kaple do kaple v Teličce nad Váhom.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků