Hlavní obsah

První muslimský lord by vypsal odměny na dopadení Bushe a Obamy

Londýn

Britská Strana práce dočasně zbavila funkce prvního muslimského lorda Nazira Ahmeda kvůli tomu, že nabídl 10 miliónů dolarů za dopadení amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho předchůdce George Bushe. Lord se brání, že odměnu nevypsal.

Foto: ČTK/AP

Lord Nazir Ahmed

Článek

Lord Nazir Ahmed v pákistánském Haripuru na schůzi obchodníků řekl: „Jestliže Spojené státy mohou nabídnout odměnu deseti miliónů dolarů (188 miliónů Kč) za dopadení Hafíze Saída, já mohu nabídnout odměnu deseti miliónů liber (300 miliónů Kč) za prezidenta Obamu a jeho předchůdce George Bushe.“

Saíd je zakladatelem pákistánské radikální muslimské organizace Laškare tajjaba, které je podezřelá, že stála za komandem, které zavraždilo v Bombaji při svém řádění v roce 2008 166 lidí. Odměnu vypsaly USA začátkem dubna. Více nabízejí jen za současného šéfa Al-Káidy. Stejnou částku vypsaly za vůdce Tálibánu mullu Umara. [celá zpráva]

Pobouření labouristé

„Pokud jsou tato vyjádření přesná, pak je odsuzujeme jako zcela neakceptovatelná,“ řekla mluvčí labouristů a dodala: „Mezinárodní společenství dělá zcela správně všechno, co je v jeho moci, aby dosáhlo spravedlnosti pro oběti bombajských atentátů a zastavilo terorismus.“

Pobouřený lord

Lord, který je ve Sněmovně lordů od roku 1998, vyhlášení odměny na Saída označil za urážku všech muslimů. Hájí se ale, že odměnu přímo nenabídl: „Řekl jsem, že v Iráku a v Afghánistánu byly spáchány válečné zločiny a před spravedlnost by měli být přivedeni lidé, kteří jsou obviňováni z nezákonných válek - tedy George W. Bush a Tony Blair.“

Už v roce 2006 napsal lord dopis Tony Blairovi, ve kterém ho kritizoval za jeho zahraniční politiku. Stavěl se i proti invazi do Afghánistánu v roce 2001, ale po atentátech na New York a Washington se pokoušel zmírnit napětí mezi muslimy.

Blaira kritizoval i v roce 2007, když povýšil do rytířského stavu spisovatele Salmana Rushdieho, protože ten podle něj uráží islám. Označil tehdejší premiéra za pokrytce, protože krátce předtím hovořil o stavění mostů k umírněné muslimské komunitě.

Lord pronesl i několik dalších sporných výroků, mimo jiné uvedl, že atentátníci, kteří pozabíjeli v roce 2005 v Londýně přes padesát lidí, „trpěli krizí identity a bohužel imámové selhali v komunikaci s nimi".

Výběr článků

Načítám