Hlavní obsah
Obnovení dálničního provozu mezi Maďarskem a Srbskem Foto: MTI

Přechod mezi Maďarskem a Srbskem byl po týdnu otevřen

Ministři vnitra Srbska a Maďarska Nebojša Stefanovič a Sándor Pintér v neděli otevřeli dálniční hraniční přechod Horgoš-Röszke, který byl začátkem týdne uzavřen kvůli tlaku migrantů. Umožnilo to zklidnění situace kolem běženců. Asi dva kilometrů vzdálený železniční přejezd, který byl místem násilných incidentů, ale zůstává uzavřený.

Obnovení dálničního provozu mezi Maďarskem a Srbskem Foto: MTI
Přechod mezi Maďarskem a Srbskem byl po týdnu otevřen

Ministři Sándor Pintér a Nebojša Stefanović symbolicky odstranili plot z ostnatého drátu, který přehrazoval hlavní silnici spojující Budapešť a Bělehrad. Dali najevo radost, že je dálniční přechod otevřen.

"Situace si vyžádala, aby přechod byl uzavřen. Spolu se srbskými kolegy byly ale problémy vyřešeny a podmínky pro otevření přechodu byly naplněny," prohlásil Pintér. Původně měl být přechod uzavřen na měsíc.

Minulou středu použila maďarská policie u železničního přechodu v Röszke slzný plyn a vodní děla proti stovkám migrantů, kteří pronikli skrz plot z ostnatého drátu a snažili se dostat do Maďarska. Srbsko kvůli zásahu vyjádřilo "co nejostřejší protest". K přechodu se pak sjelo více než sto příslušníků maďarské pořádkové policie i členové protiteroristických jednotek.

Maďarsko v obavě z přílivu běženců celou hranici se Srbskem prakticky zablokovalo, postavilo tak 175 km plotu a plot z ostnatého drátu vztyčilo i na nechráněném úseku hranice s Chorvatskem. Podobné opatření chystá na hranici s Rumunskem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků