Hlavní obsah
 

Porušení sankcí: Britové zadrželi u Gibraltaru supertanker s ropou pro Sýrii

Britské námořnictvo zadrželo u Gibraltaru íránský tanker Grace 1, který zřejmě vezl ropu na zpracování do syrské rafinérie Banias v přístavu Tartús, neboť Sýrie je od roku 2014 pod sankcemi EU, uvedla stanice BBC. Británie na žádost gibraltarské správy vyslala do oblasti třicet námořníků, kteří pomohli se zadržením lodě.

 
Porušení sankcí: Britové zadrželi u Gibraltaru supertanker s ropou pro Sýrii

Supertanker byl i s nákladem zadržen ve čtvrtek ráno. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že akce se obešla bez většího incidentu. Námořníci, kteří využili i vrtulníky, nemuseli podle televize Sky News vypálit ani jednu ránu.

Íránský tanker plul pod panamskou vlajkou z Íránu. U Gibraltaru se octl zřejmě proto, že musel obeplout africký kontinent vzhledem k tomu, že by nebyl vpuštěn do Suezského průplavu. Pokud by ropa na palubě byla íránská, znamenalo by to zároveň porušení amerických sankcí na vývoz íránské ropy.

Tanker Grace 1 u Gibraltaru

Foto: Reuters TV, Reuters

„Měli jsme důvod být přesvědčeni, že Grace 1 vezla náklad ropy do rafinérie Banias,“ řekl předseda gibraltarské správy Fabian Picardo a ocenil odvahu britských námořníků zasahujících na rychlých gumových člunech. Do akce byla zapojena také místní policie v počtu šestnácti příslušníků a také celní a přístavní úřad.

Tehrán si předvolal britského velvyslance

Írán si kvůli „nezákonnému zabavení“ tankeru předvolal britského velvyslance v Teheránu, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Musaví.

Podle španělského ministra zahraničí Josepa Borrella zadržely britské úřady tanker u Gibraltaru na žádost Spojených států. Borrell také řekl, že Španělsko zvažuje důsledky operace, protože tanker byl zadržen ve vodách, které považuje za své, uvedla ČTK.

Zadržený tanker Grace 1 s ropou, která se měla zřejmě dostat do Sýrie.

Foto: Reuters

Rafinérie Banias je součástí syrské korporace pro rafinování a distribuci ropných produktů, která spadá pod syrské ministerstvo ropného průmyslu. Podle EU zařízení poskytovalo finanční podporu syrské vládě, na kterou byly uvaleny sankce kvůli tomu, že nepřiměřeně tvrdě zasahovala proti vzbouřencům, kteří se proti ní postavili v roce 2011.

Supertanker Grace 1 u Gibraltaru

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků