Hlavní obsah
Policie se zaměřila i na hřbitov, kam Skripal přinesl kytici na hrob své ženy a syna Foto: Peter Nicholls, Reuters

Policie zkoumá v případu otráveného exagenta stopy jedu v restauracích i kytici z hrobu

Britská policie, která vyšetřuje pokus o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, našla stopy jedu, kterým byla dvojice otrávena ve dvou restauracích, kde před kolapsem byli. Skripal s dcerou zůstávají v kritickém stavu po kontaktu s nervově-paralytickou látkou. Uvedla to britská BBC.

Policie se zaměřila i na hřbitov, kam Skripal přinesl kytici na hrob své ženy a syna Foto: Peter Nicholls, Reuters
Policie zkoumá v případu otráveného exagenta stopy jedu v restauracích i kytici z hrobu

Stopy jedu se našly v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury. Policie zatím vychází z toho, že podezřelý není nikdo z hostů ani zaměstnanců, kteří v lokálech spolu se Skripalovými byli. Britská zdravotnická služba (PHE) ale vydala prohlášení, v němž vyzývá, aby lidé, kteří tato dvě místa 4. a 5. března navštívili, věnovali pozornost svým věcem. Mají si vyprat veškeré ošacení a omýt všechny předměty, které měli u sebe, včetně mobilních telefonů či zavazadel.

„Ačkoli těm, kdo se na těchto místech pohybovali, nehrozí žádná okamžitá zdravotní rizika, je možné, i když nepravděpodobné, že pokud (jedovatá) látka přišla do kontaktu s ošacením či osobními věcmi, může na nich v minimálních množstvích setrvat, a tak se dostat na pokožku. Opakovaný kontakt pokožky s kontaminovanými věcmi by mohl představovat drobné zdravotní riziko,” uvedla PHE v oficiálním prohlášení. Podle odhadu úřadů se výzva týká asi pěti stovek lidí.

Zkoumají i kytici z hrobu

Stopy nervově paralytické látky, kterou podle všeho byli otec a dcera otráveni, hledá policie i na dalších místech v Salisbury, kde se oba minulou neděli pohybovali. Nejen v jejich domě, ale například i na hřbitově, kde se zastavili u hrobu Skripalovy manželky a syna.

Policisté v ochranných oblecích

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Podle informací deníku Daily Mail chemičtí experti zkoumají mimo jiné i kytici, kterou Skripal na hřbitov přinesl. Nevylučují přitom, že právě ona mohla být nosičem vzácné jedovaté látky. O jakou látku šlo, zatím policie nesdělila.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová po sobotním zasedání vládního výboru pro krizové situace COBRA oznámila, že vyšetřovatelé identifikovali na 240 svědků a 200 důkazů. Podle ní policie postupuje velmi zevrubně a profesionálně.

Dekonspiroval desítky ruských agentů

Kolem případu panuje od začátku velký rozruch kvůli podezření, že by za otravou bývalého ruského agenta mohla stát Moskva. Britští oficiální představitelé jsou nicméně velmi zdrženliví, protože žádný konkrétní důkaz na takové propojení zatím neukazuje. „Je tady policejní vyšetřování, které je postaveno na důkazech a my půjdeme tím směrem, kam nás důkazy povedou... Pokud ale důkazy ukážou na zapojení nějakého cizího státu, pak půjde o velice vážnou věc a vláda patřičně zareaguje,” řekl dnes stanici BBC ministr financí Philip Hammond.

Restaurace Zizzy, kde dvojice jedla před kolapsem

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Šestašedesátiletého Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji našli kolemjdoucí v bezvědomí v neděli 4. března v centru Salisbury. Od té doby jsou oba ve vážném stavu v nemocnici.

Skripal dlouhá léta působil jako agent ruské vojenské rozvědky (GRU) a v 90. letech se nechal naverbovat pro spolupráci s britskou tajnou službou MI6. Ruská Federální bezpečnostní služba FSB jej v roce 2004 zatkla kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení za špionáž. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Od té doby žije Skripal v Británii.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků