Hlavní obsah
Tomasz Komenda u soudu Foto: Profimedia.cz

Polák neprávem strávil ve vězení 18 let. Soud mu přiznal rekordní odškodné

Polský soud v pondělí nařídil vyplacení rekordního odškodného ve výši 13 milionů zlotých (74,6 milionu korun) Tomaszi Komendovi, jenž strávil 18 let za mřížemi za zločiny, které nespáchal. Případ nynějšího čtyřicátníka šokoval Polsko a pravicová vláda ho vyzdvihla jako příklad nutnosti hlubokých změn v soudním systému, uvedla agentura AP.

Tomasz Komenda u soudu Foto: Profimedia.cz
Polák neprávem strávil ve vězení 18 let. Soud mu přiznal rekordní odškodné

Komenda byl zatčen v roce 2000 kvůli údajnému znásilnění a vraždě 15leté dívky na novoroční vesnické diskotéce nedaleko Vratislavi z roku 1997. Za tyto činy byl odsouzen nejdřív k 15 rokům vězení. Později mu byl trest zvýšen na 25 let, ačkoli trval na své nevině.

Na naléhání rodiny prokuratura případ přezkoumala a dospěla k závěru, že odsouzený zločin nemohl spáchat. Komenda byl zproštěn viny poté, co mimo jiné nové testy DNA ukázaly, že se na činech nepodílel.

Komenda, kterému bylo v době vraždy 18 let, byl odsouzen přesto, že měl jednoznačné alibi - v době zločinu byl od místa jeho spáchání vzdálen půl hodiny jízdy autem. Potvrdilo to 12 svědků, s nimiž slavil konec roku.

V roce 2018 byl muž zproštěn viny a propuštěn, načež požadoval podle AP kompenzaci ve výši 19 milionů zlotých. Soud v Opole mu v pondělí přiznal většinu požadované částky. Jde o největší takové odškodnění, jaké kdy bylo v Polsku přiznáno. Komenda se ještě proti rozhodnutí může odvolat.

"Žádné peníze mi nevynahradí těch 18 let," řekl po odchodu ze soudní síně Komenda podle rozhlasové stanice RMF.

Ve vězení se muž pokusil i o sebevraždu. Kvůli drastickým podrobnostem života ve vězení se soud odehrál podle RMF za zavřenými dveřmi, s vyloučením veřejnosti.

"Skončila má noční můra. Lidi, kteří mě zavřeli, nemají srdce. Žádné peníze mi nevynahradí těch 18 let," řekl Komenda novinářům. Žádné omluvy nečeká. "To jsou jen slova. To, co jsem přežil, je jen moje," řekl a dodal, že jede domů za synem, kterého mu partnerka porodila v prosinci. "Chci jen, aby byl (syn) tak šťastný, jako jsem teď já," prohlásila oběť justičního omylu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků