Hlavní obsah
Slovenský předseda vlády Peter Pellegrini Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Pellegrini přetáhl od Fica čtvrtinu poslaneckého klubu Směru-SD

Opoziční sociální demokraty (Směr-SD) bývalého slovenského premiéra Roberta Fica opouští spolu s bývalým místopředsedou strany Peterem Pellegrinim dalších deset poslanců, tedy zhruba čtvrtina poslaneckého klubu.

Slovenský předseda vlády Peter Pellegrini Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Pellegrini přetáhl od Fica čtvrtinu poslaneckého klubu Směru-SD

Pellegrini, který spolu se zmíněnými kolegy připravuje založení nové strany, ve středu před novináři vyjádřil naději, že se k nim přidají další členové Směru-SD. Ficova strana čelí rozkolu po porážce v únorových parlamentních volbách, po kterých skončila v opozici.

Pellegrini už dříve vybídl Fica, dosud jediného předsedu Směru-SD od jeho založení v roce 1999, k odchodu z čela strany. Minulý týden pak oznámil odchod ze Směru-SD. Podle dostupných informací sice Fico nabídl Pellegrinimu funkci předsedy strany, ovšem pod podmínkou, že si ponechá vliv na rozhodování o některých klíčových stranických otázkách.

"Naším soupeřem je vládní koalice, její přešlapy. Chceme být hlasem sociální demokracie," řekl jeden z nejoblíbenějších slovenských politiků Pellegrini, který od roku 2018 do nástupu nynější vlády Igora Matoviče zastával funkci premiéra. Byl také volebním lídrem Směru-SD, který v letošních volbách nakonec dosáhl lepšího výsledku, než mu předpovídaly průzkumy. Nová Pellegriniho strana by měla vzniknout na podzim.

Přeběhli i bývalí ministři

K Pellegrinimu, který je nyní místopředsedou parlamentu, se přidali také další dva místopředsedové Směru-SD, bývalý vicepremiér Richard Raši a exministr hospodářství Peter Žiga, jakož i bývalá ministryně kultury Ľubica Laššáková. Formální ukončení svého členství ve Směru-SD předpokládají po červencové schůzi parlamentu.

Směr-SD obsadil po únorových volbách ve 150členné sněmovně 38 křesel.

Ficova popularita v posledních letech klesá. Strana pod jeho vedením zaznamenala ústup z dřívějších pozic nejen v parlamentních volbách, ale také ve dřívějších krajských a obecních volbách. Sám Fico neuspěl jako kandidát na funkci hlavy státu v přímé prezidentské volbě v roce 2014 a později ani se snahou stát se šéfem ústavního soudu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků