Hlavní obsah
Do Vatikánu přijelo také asi 1500 kanadských poutníků. Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP

Papež poprvé prohlásil za svatou indiánku. Uměla zázračně léčit

Celkem sedm osob bylo svatořečeno při nedělní kanonizační liturgii ve Vatikánu. Papež Benedikt XVI. poprvé v dějinách katolické církve prohlásil za svatou severoamerickou indiánku. Stala se jí Kateri Tekakwithaová zvaná Lilie (indiánského kmene) Mohavků, která žila v 17. století.

Do Vatikánu přijelo také asi 1500 kanadských poutníků. Foto: Andrew Medichini, ČTK/AP
Papež poprvé prohlásil za svatou indiánku. Uměla zázračně léčit

Slavnostního obřadu se na Svatopetrském náměstí zúčastnilo 80 tisíc lidí. Kanonizaci Tekakwithaové bylo podle agentury AFP přítomno nejméně 1500 kanadských poutníků, z nichž naprostou většinu tvořili severoameričtí indiáni ve svých tradičních oděvech.

Tekakwithaové, která žila v letech 1656 až 1680, se přisuzovala zázračná uzdravení lidí. "Kateri nás dojímá svou laskavostí v jejím životě při absenci vnější podpory a svou odvahou ve svém zvláštním poslání. Obohacuje se v ní víra a kultura. Nechť nám její příklad pomáhá žít tam, kde jsme, aniž bychom se zříkali toho, kdo jsme," prohlásil papež.

Indiánka se narodila v oblasti dnešního státu New York v USA, kdy indiánské kmeny mezi sebou bojovaly. Téměř slepá dívka konvertovala z iniciativy jezuitů na křesťanskou víru a udivovala prý misionáře svým smyslem pro vše posvátné.

Náčelníci kmene jí vyhrožovali

Náčelníci jejího kmene Mohavků jí nadávali a vyhrožovali. Kateri se raději odstěhovala do vzdálené vesnice v oblasti dnešního Montrealu, kde se věnovala víře a léčení až do své smrti v pouhých 24 letech.

Za svaté byli prohlášeni také francouzský jezuita Jacques Berthieu (1838-1896), františkánka německého původu Maria Anna Copeová (1838-1918), filipínský učitel náboženství Pedro Calungsod (1655-1672), bavorská laička Maria Schäfferová (1882-1925), italský kněz Giovanni Battista Piamarta (1841-1913) a španělská misionářka María del Carmen (1848-1911).

Dnešní kanonizace zvýšily na 44 počet svatých, které vyhlásil papež Benedikt XVI. od svého nástupu do čela římskokatolické církve v roce 2005.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků