Hlavní obsah
Sojuz TMA-M Foto: Profimedia.cz

Nový Sojuz prý při prvním startu vykazoval "masivní" poruchy

Během nedávného letu první plně digitalizované vesmírné lodi Sojuz TMA-M zaznamenali ruští experti "masivní" poruchy palubní techniky. Oznámila to v pátek ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj v ruském kosmickém průmyslu. Na palubě modernizovaného Sojuzu počátkem října cestovala tříčlenná rusko-americká posádka na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Sojuz TMA-M Foto: Profimedia.cz
Nový Sojuz prý při prvním startu vykazoval "masivní" poruchy

Kosmonauti Alexandr Kaleri a Oleg Skripočka a americký astronaut Scott Kelly na ISS dorazili 10. října v pořádku a žádné letové problémy tehdy na veřejnost nepronikly. Podle Interfaxu se ale ještě před startem v přistávacím modulu lodi zvýšil tlak kvůli úniku kyslíku, během spojení Sojuzu s ISS se samovolně resetoval (vypnul a znovu zapnul) monitor na pultu řízení a při letu k ISS zkolabovalo zařízení pro konverzi analogového toku dat na digitální.

Podle expertů prý žádná z těchto poruch posádku neohrozila. V továrně Eněrgija ve městě Koroljovo u Moskvy, kde se rakety Sojuz nové generace vyrábějí, bylo vytvořeno několik komisí, které mají příčiny poruch objasnit.

Ruská oficiální místa se zatím ke zprávám o poruchách nového Sojuzu nevyjádřila.

Kosmická loď je podle ruských expertů výsledkem razantní technické inovace, která zasáhla hlavní palubní přístroje. Starší analogové verze řídících aparátů nahradily nové digitální přístroje, modernizován byl systém napájení a termoregulace, nové je i programové vybavení.
Po vyřazení amerických raketoplánů z provozu se má od příštího roku ruský Sojuz stát jediným prostředkem pro dopravu posádek a nákladu na ISS.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků