Hlavní obsah
 

Nezůstalo nám nic, děsí se budoucnosti přeživší z vyhořelého paneláku

Výbuch plynu zničil v pátek panelák v Mukačevské ulici číslo 7 v Prešově. Řada přeživších při tomto neštěstí přišla úplně o vše a netuší, co bude dál. Někteří vzpomínají, že podobné drama se událo v tomto domě už před lety. Při neštěstí mělo zahynout osm lidí, nicméně poslední oběť záchranáři stále nenašli.

 
Nezůstalo nám nic, děsí se budoucnosti přeživší z vyhořelého paneláku

Učitelka Naďa Mihaľáková (42) byla v čase výbuchu v práci. „Když mi řekli, že náš panelák hoří, doběhla jsem před bytovku a viděla jsem sousedy na balkónech a další, které evakuovali,“ vzpomínala na hrůzný zážitek.

Do svého bytu se už vrátit nemohla, co bude dál, netuší. „Nemám nic, jen to, co mám na sobě,“ dodává.

Panelák po explozi v Prešově

Foto: Policie SR

Na fotografiích z místa tragédie bylo vidět staršího pána, jak čeká na pomoc ve zcela rozbitém pokoji. „Je to můj otec. Poznala jsem ho. Bydlel v tom bytě s mojí mámou. Ani jednoho se nepodařilo zachránit, hasiči se k nim nedostali včas,“ řekla zoufalá dcera televizi Markíza.

Největší problém při záchranné akci bylo ztržené schodiště bytového domu. Hasiči tak museli hasit požár jen zvenčí.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Zřícené schodiště po výbuchu v domě v Prešově

Video: Mestskí Hasiči Lipany, AP

Statici chtějí panelák zbourat

Ján, který bydlel v osmém poschodí, přežil, ale vzpomíná, že podobné drama se ve stejném domě odehrávalo i před čtyřiceti lety.

„Tehdy vyhořely tři nejvyšší poschodí. Pokud se podaří bytovku opravit, klidně se tam opět nastěhuji. Když jsem z toho neměl trauma předtím, tak bych neměl mít ani teď,“ říká optimisticky.

V bytě žil s dcerou a oba se zachránili. „Stáli jsme na balkóně a když vyjížděli nahoru hasiči na plošině, křičeli jsme na ně, aby prvně zachránili matku s dítětem, které má něco přes týden. Nakonec se podařilo zachránit je i nás. Na vyšších podlažích to už bylo horší,“ uvedl Ján deníku Nový čas.

Statici se po prohlídce poškozeného paneláku kloní k názoru, že by se měl zbourat. „Vrchní poschodí jsou ve velmi špatném statickém stavu. Pravděpodobně dojde k asanaci budovy. Vzhledem k situaci je to nejlepší řešení,“ řekl statik Jozef Polák.

Panelák po explozi v Prešově

Foto: Policie SR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků