Hlavní obsah

Volby v Německu vyhráli sociální demokraté, kancléře jistého nemají

Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD), kteří v nedělním hlasování získali podle předběžných výsledků 25,7 procenta hlasů. Na druhé příčce skončila konzervativní unie CDU/CSU se ziskem 24,1 procenta hlasů, což představuje po 16 letech vlád kancléřky Angely Merkelové rekordní minimum, napsala agentura DPA.

Volby v Německu vyhráli sociální demokraté, kancléře jistého nemají

Zelení se 14,8 procenta na třetí příčce naopak dosáhli historického maxima. Následují liberální svobodní demokraté (FDP) s 11,5 procenta. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) s 10,3 procenta klesla z třetího místa, na kterém byla před čtyřmi lety, na páté místo. Postkomunistická Levice obdržela 4,9 procenta hlasů.

Očekává se, že vrcholní představitelé stran se budou v pondělí radit o výsledcích nedělních voleb do Spolkového sněmu i o možných koalicích. Budoucí německá vláda bude s největší pravděpodobností složená ze tří formací. Otevřené zůstává, kdo bude kancléřem.

Deník Bild už v neděli načrtl případné varianty koalic a možností, kdo by mohl stát v čele německé vlády. Vzhledem k neúspěchu postkomunistické Levice padá nejčastěji zmiňovaná varianta koalic, a to SPD + Levice + Zelení.

V úvahu podle Bildu přichází velká koalice, tedy SPD a CDU/CSU, kdy by ale kancléřem byl Olaf Scholz. Ve hře je i takzvaná Jamajka koalice (CDU/CSU + FDP + Zelení). Deník Bild tvrdí, že v tomto případě by byl kancléřem Armin Laschet. Další variantou je semaforová koalice (SPD + FDP + Zelení), tu by vedl Scholz. Možností je koalice nazývaná Keňa, tedy SPD + CDU + Zelení, kterou by vedl Scholz. Poslední variantou je koalice SPD + CDU + FDP, tu by mohl vést Scholz.

Předseda FDP Christian Lindner už v neděli večer navrhl, aby nejprve k jednacímu stolu usedly obě menší strany a ujasnily si své priority.

Kandidát SPD na kancléře Olaf Scholz slaví vítězství ve volbách.

Foto: Xinhua/Stefan Zeitz, ČTK

Anketa
Koho byste raději viděli jako německého kancléře?
Olafa Scholze (SPD)
51.2 %
Armina Lascheta (CDU-CSU)
26.4 %
Někoho jiného
22.4 %
Celkem hlasovalo 621 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků