Hlavní obsah
Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: Milan Malíček, Právo

Nechceme fašisty. Kiska a Fico vyzvali ke spojení proti Kotlebovi

Ke spojení demokratických sil proti fašistům vyzval slovenský prezident Andrej Kiska ve svém projevu během úterních oslav 73. výročí vypuknutí Slovenského národního povstání (SNP) v Banské Bystrici. „V době, kdy se v naší zemi drze roztahují pohrobkové nacistické a fašistické ideologie, nestačí jen vzpomínat a řečnit,“ zdůraznil Kiska.

Slovenský prezident Andrej Kiska Foto: Milan Malíček, Právo
Nechceme fašisty. Kiska a Fico vyzvali ke spojení proti Kotlebovi

Hlava státu připomněla, že letos na podzim se na Slovensku konají krajské volby a Banskobystrickému kraji momentálně šéfuje předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, který označuje SNP za nejčernější den slovenské historie.

„Když vyhrál volby v Banskobystrickém kraji fašista, byl to pro většinu lidí na Slovensku šok. Když jeho strana uspěla v parlamentních volbách, byl to zřejmě pro většinu lidí ještě větší šok,“ řekl Kiska.

Kotlebovce označil za slabochy, kteří zneužívají moc, zastrašují učitele na školách a šikanují herce malého ochotnického divadla. Slovenský prezident tím narážel na kauzu kolem zastavení divadelního představení ve městě Brezno. [celá zpráva]

„Letošní volby by se měly stát volbami, v nichž se postavíme proti ideologii zla. Volbami, v nichž vyženeme fašistu z úřadu v Banské Bystrici, odmítneme jeho kandidáta v Nitranském kraji a v dalších krajích. Stačí, když budeme opravdoví občané,“ dodal slovenský prezident.

Znechucení není důvod k extremismu

Kiska připustil, že současný stav politiky mnohé voliče znechucuje. „Je to však slabý důvod k tomu, abychom naši zemi kousek po kousku, kraj za krajem, pasivně odevzdávali fašistům,“ zdůraznil a vyzval k volbě nefašistického kandidáta.

„Demokratickými volbami můžeme začít měnit příběh naší země a postupně, krok za krokem opět vyhnat fašisty z veřejného života. Je nás víc a dokážeme je porazit. Můžeme přitom čerpat ze sebevědomí a hodnot SNP,“ dodal.

K prezidentovi se na slavnosti přidal také premiér Robert Fico, který vyzval orgány činné v trestním řízení, aby na projevy fašismu reagovaly tak tvrdě, jak jen to jde, a vyzval politické strany, aby v Banskobystrickém kraji podpořili proti Kotlebovi společného kandidáta.

Související téma:

Župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba

Foto: Milan Malíček, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků