Hlavní obsah
Župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba Foto: Milan Malíček, Právo

Pro mnohé to bylo velké překvapení, když byl na Slovensku v roce 2013 zvolen ultrapravičák Marian Kotleba šéfem Banskobystrického kraje. Nebyla to však rána z čistého nebe, Kotleba bodoval také v dřívějších volbách a svoji pozici postupně upevňoval. O tři roky později už jeho strana, hlásící se k odkazu Hlinkových fašistů a k válečnému prezidentovi Jozefu Tisovi, pronikla do parlamentu.

Župan Banskobystrického kraje Marian Kotleba Foto: Milan Malíček, Právo
Marian Kotleba

Kotleba se narodil 7. dubna 1977 v Banské Bystrici. Po vysokoškolských studiích působil na banskobystrickém gymnáziu jako učitel, později jako správce informační sítě.

V letech 2003 až 2007 byl vůdcem krajně nacionalistického hnutí Slovenská pospolitost. Ta organizovala především vzpomínkové akce u příležitosti vzniku válečného Slovenského štátu. Příznivci hnutí se 14. března většinou setkávali před bratislavským prezidentským palácem a vydávali se na pochod ke hřbitovu, kde je pochován prezident Jozef Tiso. Členové Slovenské pospolitosti nosili uniformy podobné fašistům z Hlinkovy gardy.

Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba

Foto: Václav Šálek, ČTK

Při jedné akci pozdravil Kotleba shromáždění fašistickým pozdravem z období druhé světové války Na stráž! Okamžitě byl zadržen policií. Za trestný čin spjatý s extremismem však nikdy nebyl pravomocně odsouzen.

Po rozpuštění Slovenské pospolitosti se Kotleba angažoval v rámci Lidové strany Naše Slovensko (LSNS). Vystupoval především proti Romům, ale požadoval rovněž vystoupení Slovenska ze Severoatlantické aliance. Angažoval se například v obci Krásna Hôrka, kde vyrostla romská osada bez souhlasu vlastníků pozemků. Kotleba odkoupil jeden pozemek od majitele, šel do osady a vyhrožoval, že dům romské rodiny postavený nelegálně na jeho pozemku dá zbourat. Nikdy však k tomu nedošlo.

Cesta do parlamentu

V roce 2009 Kotleba kandidoval na funkci předsedy Banskobystrického samosprávního kraje. Skončil na čtvrtém místě, když ho podpořilo přes 13 tisíc voličů. V parlamentních volbách v roce 2012 získala Lidová strana Naše Slovensko 1,58 procenta hlasů.

Marian Kotleba (vpravo) v doprovodu své ochranky

Foto: Václav Šálek, ČTK

V roce 2013 Kotleba opět kandidoval na funkci předsedy kraje a ve druhém kole překvapivě porazil kandidáta vládní strany Směr-sociální demokracie. Získal přes 71 tisíc hlasů. Pravicový extremista se stal paradoxně šéfem kraje, který byl srdcem protifašistického Slovenského národního povstání (SNP). Jako šéf kraje sliboval Kotleba vyřešení situace s „nepřizpůsobivými občany“. Zviditelnil se také zastavením dotací pro kulturní instituce, které se mu nelíbily.

V den oslav 70. výročí SNP dal vyvěsit na budovu úřadu nápis Yenkees go home! Stop NATO! O rok později vlály v tento den na úřadě černé vlajky. Kotleba totiž považuje SNP za puč proti slovenské státnosti.

V parlamentních volbách v březnu 2016 získala Kotlebova strana osm procent hlasů. Straně odevzdalo hlas téměř 210 tisíc Slováků. Ve slovenském parlamentu si zajistila 14 křesel.

V krajských volbách 2017 Kotleba podlehl nezávislému kandidátovi Jánu Lunterovi a mandát župana tak neobhájil. Lunter získal dvakrát více hlasů než Kotleba. K vítězství mu pomohlo i to, že ještě před volbami se Kotlebovi protikandidáti dohodli, že se proti němu postaví ten, který bude mít největší šance na vítězství. Kotleba nadále zasedá v zastupitelstvu Banskobystrického kraje.

Na jaře 2019 kandidoval na post prezidenta Slovenské republiky, kde s deseti procenty hlasů skončil v prvním kole na čtvrtém místě.

Téhož roku se jeho strana také vyhnula zrušení. Slovenský nejvyšší soud koncem dubna po rozhodl, že LSNS není ohrožením demokracie. Návrh na rozpuštění strany podala slovenská prokuratura v květnu 2018, stranu tehdy označila za extremistickou.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků