Hlavní obsah
 

Návštěva diktátora Erdogana je ostuda, protestovali v Německu při otevření mešity

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zakončil svou třídenní státní návštěvu Německa v Kolíně nad Rýnem slavnostním otevřením jedné z největších evropských mešit. Demonstrovalo proti němu asi 2000 lidí. Erdogan v projevu před mešitou poděkoval těm, kteří se zasloužili o její stavbu.

 
Návštěva diktátora Erdogana je ostuda, protestovali v Německu při otevření mešity

Největší mešita v Německu byla v kolínské čtvrti Ehrenfeld postavena zásluhou vlivné muslimské organizace Ditib, která zastřešuje činnost stovek islámských spolků sdružujících hlavně příslušníky turecké menšiny v Německu.

„Dnes jsme svědky dějinné události. Ditib dnes oficiálně otvírá tuto mešitu a já chci na tomto místě vyslovit svůj nejhlubší dík tem, kteří se o to zasloužili,” prohlásil Erdogan. Připomněl, že bylo i mnoho lidí, kteří proti této stavbě protestovali.

Mešita podle Erdoganu znamená budovu, v níž není rozdílů mezi lidmi. „Jako muslimové musíme společně pracovat pro mír,” vyzval turecký prezident. Zdůraznil, že budova má sloužit také k pořádání kulturních akcí či sympozií. Opakovaně také zdůraznil, že skuteční muslimové nemají nic společného s terorismem. Erdogan zároveň odsoudil činnost Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Erdogan: Úspěšná návštěva Německa

Erdogan při slavnostní příležitosti rovněž zhodnotil svou návštěvu v Německu. „Přes všechnu kritiku jsme tu měli velmi dobrou a úspěšnou návštěvu,” poznamenal Erdogan a vyjádřil přesvědčení, že začíná nová etapa turecko-německých vztahů a spolupráce, která bude „na všech rovinách” prohloubena.

Protest proti Edroganovi v Kolíně nad Rýnem

Foto: Ralph Orlowski, Reuters

V Kolíně se mělo uskutečnit několik demonstrací. K té největší nedaleko mešity se nakonec podle odhadů DPA sešlo kolem 2000 lidí, což je mnohem méně než původně očekávaných 10 000. Další protestní akci svolali například Kurdové na nábřeží Rýna.

Nově otevřená mešita v Kolíně nad Rýnem

Foto: Profimedia.cz

Podle agentury DPA byla turecká delegace zklamána z malé podpory dnešní slavnosti ze strany největšího porýnského města. Místní úřady už v pátek zrušily venkovní pouliční slavnost při příležitosti otevření mešity, protože organizace Ditib údajně nepředložila koncept bezpečnostních opatření vzhledem k očekávaným masám lidí. Dnes byli do mešity vpuštěni jen pozvaní hosté.

Erdogan údajně kvůli zrušení venkovní akce dokonce zvažoval, že do Kolína nepojede a rovnou odletí zpátky do Turecka. „Ale prezident chce, aby to byla úspěšná státní návštěva, a proto se rozhodl přesto do Kolína přijet,” řekl turecký poslanec Mustafa Yeneroglu.

Ústřední kolínská mešita měla být slavnostně otevřena už v roce 2012, ale kvůli stavebním nedostatkům musel být ceremoniál několikrát odložen. Mešita pojme 1200 lidí, její dva minarety jsou vysoké 55 metrů.

Se šéfkou německé vlády jednal Erdogan už v pátek a jejich setkání i následná tisková konference jasně ukázaly hluboké rozdíly, které mezi oběma zeměmi v otázkách demokracie, svobody tisku nebo právního státu panují.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Foto: Umit Bektas, Reuters

Poměrně chladná byla podle německých médií také Erdoganova páteční schůzka s hlavou německého státu Frankem-Walterem Steinmeierem.

Turecko v pátek vzneslo požadavek, aby Němci vydali novináře Cana Dündara, který žije v Berlíně. Německá vláda to považuje za další provokaci.

Slavnostní večeře v zámku Bellevue se odmítla zúčastnit kancléřka a řada dalších politiků. Někteří se domnívají, že pořádat večírky vůbec není vhodné a kontroverzní Erdogan si pozvání ani nezaslouží. Na večeři nešel např. šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner, aby se nestal součástí Erdoganovy propagandy. Nedorazí předsedové Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck.

Neúčast Merkelové na státních večeřích není neobvyklá. V minulosti kancléřka uvedla, že se státních banketů bude účastnit jen v případě návštěv mimořádného významu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků