Hlavní obsah
Příslušníci německé armády Foto: Profimedia.cz

NATO má plány na obranu baltských států před Ruskem

Severoatlantická aliance (NATO) vypracovala plány na ochranu baltských států před možným útokem ze strany Ruska. Informoval o tom v úterý deník The Guardian, který vychází z nově zveřejněných tajných dokumentů na serveru WikiLeaks.

Příslušníci německé armády Foto: Profimedia.cz
NATO má plány na obranu baltských států před Ruskem

Rozhodnutí vypracovat plán bylo podle dokumentů učiněno začátkem letošního roku na nátlak Spojených států a Německa. V souběžných jednáních s Varšavou nabídl Washington posílit polskou obranu a rozmístit své síly v přístavech Gdaňsku a Gdyni. Podle deníku špičky NATO na summitu v Lisabonu minulý měsíc se strategií tiše souhlasily.

Na summitu v Lisabonu se NATO s Ruskem dohodlo na spolupráci na systému raketové obrany, což bylo obecně vnímáno jako výrazné oteplení vztahů, které poznamenala ruská invaze do Gruzie v roce 2008. Dokumenty zveřejněné serverem WikiLeaks ale poukazují na napětí, které je u bývalých znepřátelených stran z dob studené války stále cítit.

Součástí plánu byl nový systém obrany zahrnující baltické státy a Polsko. Tyto země byly značně znepokojeny ruskou bleskovou válkou s Gruzií, vojenskými operacemi v Bělorusku i ruskou vojenskou doktrínou, která vnímá rozšiřování NATO jako hrozbu.

Podle Guardianu bylo na případný ozbrojený střet na Baltu vyhrazeno devět divizí - amerických, britských, německých a polských. Byly určeny přístavy na severu Polska, do kterých by směřovaly námořní posily. První manévry podle nové strategie se podle informovaného zdroje měly uskutečnit příští rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků