Hlavní obsah
 

Na Ukrajině je oficiálně válka. Sestřelení boeingu tak může být válečným zločinem

Na Ukrajině panuje válka, sdělila zatím neoficiálně organizace Červený kříž Ukrajině a Rusku. Otevřela tím možnost vyšetřovat válečné zločiny na bojišti.

 
Na Ukrajině je oficiálně válka. Sestřelení boeingu tak může být válečným zločinem

„Je to očividně mezinárodní konflikt, takže sestřelení malajsijského letadla je válečným zločinem," citovala agentura Reuters jednoho z diplomatů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) se zatím neodhodlal k žádnému veřejnému vyjádření, aby se nedotkl Ukrajiny nebo Ruska. Informaci ale rozšířil důvěrně a sdělil ji i účastníkům konfliktu, uvedla Reuters. „Informace byla předána dvoustranně a důvěrně. Veřejně se o tom nediskutuje," potvrdila mluvčí organizace Anastasia Isyuková.

MVČK je garantem takzvaných ženevských dohod, které stanoví pravidla pro vedení válek. OSN se řídí jeho názorem při posuzování násilností a ozbrojených konfliktů ve světě. „Pro OSN je klasifikace MVČK určující. V otázkách mezinárodního humanitárního práva je rozhodující Červený kříž," uvedl zdroj z OSN.

Možnost stíhat útočníky na boeing

Označení konfliktu za válku, ať už mezinárodní, nebo občanskou, má právní význam, protože účastníci bojů mohou být stíháni za válečné zločiny. Podezřelé osoby mohou být i v zahraničí zatýkány, protože některé státy uznávají „univerzální soudní příslušnost" válečných zločinů. Bez tohoto kroku by separatisté podléhali jen ukrajinským zákonům.

Mluvčí nizozemské prokuratury v pondělí oznámil, že bylo zahájeno vyšetřování katastrofy malajsijského Boeingu 777 s 298 lidmi na palubě pro podezření z vraždy a válečného zločinu. Letoun byl sestřelen ve čtvrtek nad východní Ukrajinou. Nizozemsko tak má právo stíhat kteroukoli osobu odpovědnou za tento čin.

Související témata

Kyjev

Foto: Profimedia.cz

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků