Hlavní obsah
Demonstranti proti nelidskému zacházení s migranty ve Vídni s umělým kruhem s nápisem Uprchlíci jsou vítáni Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Na demonstraci proti týrání uprchlíků přišlo do Vídně 20 tisíc lidí

Přinejmenším 20 000 lidí se podle odhadů rakouské policie sešlo na demonstraci proti nelidskému zacházení s uprchlíky, která se v pondělí večer konala v centru Vídně. Informovala o tom agentura APA. Na účastníky pochodu dohlíželo asi 450 policistů, akce se obešla bez incidentů.

Demonstranti proti nelidskému zacházení s migranty ve Vídni s umělým kruhem s nápisem Uprchlíci jsou vítáni Foto: Leonhard Foeger, Reuters
Na demonstraci proti týrání uprchlíků přišlo do Vídně 20 tisíc lidí

Průvod demonstrantů se vydal od Západního nádraží, na které v pondělí dorazily stovky migrantů ve vlacích z Budapešti, a pochodoval směrem do centra města. Závěrečné proslovy zazněly před budovou parlamentu na výstavní třídě Ringstrasse, kterou kvůli tomu policie uzavřela. Kolem 21:30 SELČ se demonstranti v klidu rozešli.

Řada lidí vyslyšela výzvy organizátorů a přišla na demonstraci oděna v bílém, což má symbolizovat úsilí o mír ve světě. Na plakátech účastníci demonstrace požadovali mimo jiné otevření legálních koridorů pro uprchlíky.

Podle policejního mluvčího Thomase Keiblingera se akce obešla bez jakýchkoli incidentů.

Bohoslužba za mrtvé

Krátce před začátkem demonstrace se konala v chrámu svatého Štěpána v centru města veřejná bohoslužba na památku 71 pravděpodobně udušených uprchlíků, které rakouská policie objevila ve čtvrtek v chladírenském voze odstaveném u dálnice nedaleko hranice s Maďarskem.

"Stačí! Dost bylo umírání, dost bylo útrap, dost bylo pronásledování. Nemůžeme už nadále odvracet zrak," uvedl kardinál Christoph Schönborn v chrámu zaplněném návštěvníky, mezi nimiž byli téměř všichni členové rakouské vlády, včetně kancléře Wernera Faymanna.

Kardinál ve svém kázání vyzval mimo jiné k větší evropské solidaritě v přijímání a integraci migrantů. "Jsou to lidé, kteří chtějí prostě přežít a žít, jako my všichni," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků