Hlavní obsah
Policie u stanice Technologický institut v Petrohradě Foto: Ruslan Shamukov, Reuters

Muž z kamer v Petrohradě neútočil

Ruská policie podezírá z pondělního pumového útoku v Petrohradě sebevražedného atentátníka ze střední Asie, který měl vazby na radikální islamisty. Napsala to agentura Interfax s odvoláním na informované vyšetřovatele. Původně hledaný muž zachycený kamerami je zřejmě nevinný.

Policie u stanice Technologický institut v Petrohradě Foto: Ruslan Shamukov, Reuters
Muž z kamer v Petrohradě neútočil

Vyšetřovatelé se domnívají, že pachatelem krvavého teroristického útoku je třiadvacetiletý muž původem z nespecifikované středoasijské země. Bombu, která explodovala mezi dvěma stanicemi metra, měl muž v batohu na zádech, uvedla agentura Interfax.

Policie pátrá po druhé osobě, jež nechala v jiné stanici nefunkční nálož, kterou policisté zlikvidovali.

Výbuch v petrohradském metru, záběry z nástupiště

Agentura Interfax původně s odkazem na zdroj blízký vyšetřování napsala, že kamery v metru zachytily údajného původce výbuchu.

Některé ruské weby také snímek z kamer přetiskly. Podle ruských novinářů, kteří se odvolávali na své zdroje v bezpečnostních službách, šlo o muže „neslovanského“ vzhledu s pokrývkou hlavy, která je běžná v „jižních regionech“.

Tento člověk se však podle pozdější zprávy Interfaxu sám přihlásil na policii, aby prokázal svou nevinu.

Další snímek údajného atentátníka v petrohradském metru.

Foto: twitter Fontanka_spb

K výbuchu, který si vyžádal přes deset obětí, došlo mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut). Výbuch si vyžádal jedenáct mrtvých a téměř 50 zraněných. Nálož, která nevybuchla, byla objevena ve stanici Náměstí povstání (Ploščaď vosstanija).

Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy byla trhavina smíchána s kovovými předměty, aby ničivý účinek byl co nejvyšší.

Prezident Putin oznámil, že bezpečnostní složky pracují na zjištění příčiny exploze. Metro v Rusku bylo v uplynulých letech opakovaně terčem pumových útoků a většinou je organizovali islámští extremisté z Kavkazu. Po ruském vpádu do Sýrie však Rusku hrozí také útoky od zastánců tzv. Islámského státu, který také stál za předloňským atentátem na ruské civilní letadlo nad Sinají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků