Hlavní obsah
Patriarcha ruské ortodoxní církve Kirill Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Moskevský patriarcha rozeslal stížnosti na nátlak na duchovní ze strany Kyjeva

Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, se obrátil na hlavy světových církví a mezinárodních organizací, včetně papeže Františka a generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, kvůli plánovanému sloučení pravoslavných církví na Ukrajině. Stěžoval si na porušování práv duchovních i věřících pravoslavné církve, hlásící se k moskevskému patriarchátu.

Patriarcha ruské ortodoxní církve Kirill Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Moskevský patriarcha rozeslal stížnosti na nátlak na duchovní ze strany Kyjeva

„Poslední dobou vměšování vedoucích představitelů světského ukrajinského státu do církevních záležitostí nabralo rysy tak brutálního nátlaku na biskupy a duchovní, že to dovoluje hovořit o začátku rozsáhlého pronásledování,” uvedl Kirill v dopise, jehož dalšími adresáty jsou podle deníku Kommersant francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Důvodem k nátlaku a pronásledování je podle Kirilla nechuť věřících ke sloučení církve na Ukrajině a neochota duchovních zúčastnit se slučovacího církevního sněmu. Patriarcha připomněl, že si duchovní hlásící se k moskevskému patriarchátu ukrajinská tajná služba předvolává k „pohovorům”, někteří jsou zatýkáni a konají se u nich domovní prohlídky.

V sobotu se má v Kyjevě uskutečnit církevní sněm, který má sloučit tři stávající pravoslavné církve, aby tak vytvořil novou autokefální ukrajinskou církev, která bude zcela nezávislá na Moskvě a nebude podléhat žádné vyšší autoritě, jen Kyjevskému patriarchátu.

Podle Porošenka bude Ukrajina bezpečnější

Silně se v tom angažuje prezident Petro Porošenko, který tvrdí, že takto bude země bezpečnější a vytvoření nezávislé nikomu nepodřízené ukrajinské autokefální pravoslavné církve dokonce dal i na své volební plakáty. Možnost autokefality pravoslavné církve na Ukrajině už schválil konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, do jehož pravomoci to spadá, i když jinak nemá pravoslavná církev na rozdíl od katolické svou hlavu. [celá zpráva]

„Ruská pravoslavná církev se snaží zachovat si svůj vliv a majetek na Ukrajině,” komentoval dopis Kirilla provládní list Ukrajinska pravda. Připomněl, že ruská církev je kvůli udělení samostatnosti ukrajinské církvi v otevřeném sporu s konstantinopolským patriarchátem. [celá zpráva]

Spory mezi oběma pravoslavnými církvemi na Ukrajině se vyhrotily po ruské anexi Krymu a po propuknutí války na Donbasu v roce 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků