Hlavní obsah
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Ralph Orlowski, Reuters

Merkelová se kvůli migrantům střetla s ministrem vnitra

Kvůli vážným neshodám s kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) odložil německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) představení svého „migračního plánu”. Velmi očekávané návrhy chtěl původně zveřejnit v úterý, termín byl ale odsunut na neurčito. Střet dvojice čelných politiků konzervativní unie CDU/CSU ukazuje, že se jim v oblasti migrace stále nedaří najít společnou řeč.

Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Ralph Orlowski, Reuters
Merkelová se kvůli migrantům střetla s ministrem vnitra

Někdejší bavorský premiér Seehofer, který je od března ministrem vnitra, patřil dlouho k nejostřejším kritikům migrační politiky kancléřky Merkelové. Spory šéfů CDU a CSU o uprchlickou a azylovou politiku se nepodařilo zcela zklidnit ani před loňskými parlamentními volbami, což podle všeho přispělo k výrazně horšímu výsledku konzervativní unie.

Ke kompromisu v otázce takzvané horní hranice pro přijímání uprchlíků nakonec obě strany došly až po volbách.

Bavorský premiér Horst Seehofer

Foto: Michaela Rehle, Reuters

Výjimečná humanitární situace

V posledních týdnech se ale rozhořel další spor, který se týká především Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří do spolkové republiky přicházejí z jiného státu Evropské unie, Švýcarska nebo Norska. Německé právo s takovým postupem obecně počítá, ve výjimečných humanitárních situacích se ale neuplatňuje. A výjimečná situace, kterou v září 2015 vyhlásil tehdejší ministr vnitra Thomas de Maiziére, v tomto ohledu v Německu panuje dodnes.

Změna německého postoje by vedla k tomu, že by spolková republika vracela běžence například přímo na hranicích s Rakouskem nebo Českou republikou. Merkelová však zatím návrh Seehofera odmítá. „Chci, aby mělo unijní právo přednost před právem národním,” řekla v neděli v televizní debatě. Konkrétní Seehoferovy návrhy kancléřka příliš komentovat nechtěla s tím, že o nich s ministrem stále ještě diskutuje.

Seehoferův plán má podle německých médií zhruba šest desítek bodů, jejich naplnění by podle něj mělo zrychlit azylové řízení. Počítá mimo jiné s tím, že na území spolkové republiky vyrostou takzvaná záchytná centra, v nichž budou běženci během celého azylového řízení.

Německá policie hledá migranta z Irálu, podezřívá ho ze znásilnění a vraždy 14leté dívky.

Foto: Policie Hesensko

Spory ohledně současné německé migrační politiky rozvířil i případ Iráčana Alího Bašára, který je podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté dívky Sussane. Bašárovi se podařilo z Německa uprchnout, přestože byl podezřelý z jiných závažných trestných činů. Merkelovou za to tvrdě kritizují opoziční politici. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků