Hlavní obsah
Britský ministr zahraničí Boris Johnson se svým tureckým protějškem Ömerem Çelikem Foto: Umit Bektas, Reuters

Mám tureckou pračku a jsem na to hrdý. Boris Johnson v Ankaře žehlí útoky na Erdogana

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v pondělí zahájil svou první oficiální návštěvu Turecka, které včetně jeho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v minulosti razantně kritizoval. Zdůraznil, že je hrdým vlastníkem turecké pračky. Vyšlo také najevo, že Johnson má v Turecku kořeny, uvedla agentura Reuters.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson se svým tureckým protějškem Ömerem Çelikem Foto: Umit Bektas, Reuters
Mám tureckou pračku a jsem na to hrdý. Boris Johnson v Ankaře žehlí útoky na Erdogana

Johnson, bývalý starosta Londýna, v květnu zaujal básní o Erdoganovi v pěti verších, kde prezidenta zkombinoval s divokým ovsem a kozou. O dva měsíce později jej po pádu premiéra Davida Camerona v důsledku kladného hlasování Britů v referendu o odchodu z Evropské unie nová šéfka vlády Theresa Mayová jmenovala ministrem zahraničí.

To vyvolalo znepokojení z možné roztržky s Ankarou. Vysoce postavený turecký činitel tehdy ale podle Reuters uvedl, že Turecko je ochotno učinit tlustou čáru za Johnsonovými urážlivými výroky, pokud se už nebudou opakovat. To také Johnson dodržel.

Snad jsme se na vašich plážích chovali slušně

"Jsme ve Spojeném království rádi, že jsme jedním z největších příjemců tureckého zboží. Jsem hrdým majitelem digitální, velmi dobře fungující turecké pračky," řekl v pondělí Johnson novinářům na tiskové konferenci v Ankaře vedle usmívajícího se tureckého ministra pro EU Ömera Çelika.

Johnson také žertem vyjádřil naději, že se britští turisté - kteří v létě tradičně zaplňují turecké pláže u Středozemního moře - letos chovali slušně.

Çelik poukázal na Johnsonovy turecké kořeny a označil ho za Osmana. Johnsonův pradědeček byl opoziční postavou v pozdním období Osmanské říše a byl zlynčován v roce 1920.

V úterý čeká Johnsona setkání s Erdoganem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků