Hlavní obsah
Evropský parlament Foto: Vincent Kessler, Reuters

Maďarsku hrozí odebrání hlasovacího práva v EU

Poslanci Evropského parlamentu na svém středečním plenárním zasedání ve Štrasburku schválili usnesení, které kritizuje současný stav právního státu v Maďarsku. Vyzvali k zahájení sankčního řízení, které by mohlo skončit až odebráním hlasovacího práva na půdě EU. Budapešť je terčem kritiky mimo jiné kvůli sporným zákonům o vysokých školách a o zadržování migrantů.

Evropský parlament Foto: Vincent Kessler, Reuters
Maďarsku hrozí odebrání hlasovacího práva v EU

Evropský parlament dospěl k závěru, že vzhledem k aktuální situaci v Maďarsku hrozí „jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot” zakotvených v evropských smlouvách, a musí tak podle něj být zahájeno sankční řízení.

Maďarsko by na jeho konci v nejzazším případě mohlo teoreticky přijít o hlasovací právo při schůzkách členských zemí.

Parlament v usnesení vyzval Evropskou komisi, aby důkladně prověřila situaci v Maďarsku a aby podpořila maďarskou vládu v hledání nápravy kritizovaných opatření. Pokud by Budapešť nepřijala „přiměřená opatření” ve lhůtě stanovené komisí, chce se parlament situací v Maďarsku znovu zabývat.

Pro byla i frakce, v níž je Fidesz

Usnesení předložily frakce sociálních demokratů, liberálů, krajní levice a zelených, podpořila ho ale i řada poslanců lidovecké frakce, jejíž součástí je strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. Pro rezoluci hlasovalo 393 poslanců, proti se vyslovilo 221 a 64 se jich zdrželo.

V dubnové debatě, která ve středu schválenému usnesení předcházela, poslanci kritizovali především zákon o vysokých školách, který by negativně postihl Středoevropskou univerzitu (CEU) se sídlem v Budapešti, ale i snahu o zpřísnění pravidel pro nevládní organizace či automatické zadržování migrantů na území Maďarska.

Evropská komise už na konci dubna zahájila s Maďarskem kvůli jeho novému zákonu o vysokých školách řízení, které může skončit až před unijním soudem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků