Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

V reakci na protesty hnutí takzvaných žlutých vest slíbil v pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron řadu opatření v hospodářské a sociální oblasti, která by měla přispět ke zlepšení situace obyvatel země. Hněv občanů, kteří vyšli do ulic, označil za hluboký a oprávněný. Zároveň odsoudil násilí na demonstracích a slíbil, že obnoví v zemi pořádek.

Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Radovan Stoklasa, Reuters
Macron rozzlobeným Francouzům slíbil peníze

V projevu k národu Macron avizoval mimo jiné zvýšení minimální mzdy o sto eur měsíčně či vyjmutí důchodců, kteří dostávají méně než 2000 eur měsíčně (52 tisíc korun), ze zvýšení sociálních odvodů.

Odměna zaměstnanců za přesčasy by neměla být nadále podrobena zdanění. Opatření prezident v projevu z Elysejského paláce označil za „hospodářský a sociálně výjimečný stav”.

Pondělní projev byl prvním veřejným vystoupením francouzského prezidenta za více než týden. Reagoval jím na protesty takzvaných žlutých vest, kterým se nelíbí růst životních nákladů i některé plánované reformy francouzské vlády. [celá zpráva]

Macron hněv Francouzů označil za hluboký a oprávněný, hněv ale nikoho neopravňuje k násilí a útokům na policisty. Pořádek hodlá prezident obnovit všemi prostředky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků