Hlavní obsah
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Foto: Profimedia.cz

Kreml popírá porušení odzbrojovací dohody s USA

Kreml ve středu popřel tvrzení amerického listu The New York Times, že Rusko tajně rozmístilo novou střelu s plochou dráhou letu, a porušilo tím odzbrojovací dohodu o zákazu pozemních střel středního doletu. Americký deník v úterý s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že ruský krok je výzvou pro prezidenta Donalda Trumpa.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Foto: Profimedia.cz
Kreml popírá porušení odzbrojovací dohody s USA

„Z porušení smlouvy nikdo Rusko oficiálně neobvinil,“ prohlásil v úterý na tiskové konferenci v Moskvě prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Rusko podle něj bylo a zůstává věrné svým mezinárodním závazkům, což platí i o smlouvě omezující rakety středního doletu. Informaci newyorského deníku označil Peskov za „jakousi zcela anonymní zprávu“.

Sovětsko-americká smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě, která vstoupila v platnost roku 1988, zakazuje rozmisťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země v roce 1991.

USA již v roce 2014 varovaly, že Rusko porušuje tuto dohodu zkouškami nové střely. Během fáze zkoušek se vláda Baracka Obamy snažila Rusy přesvědčit, aby toto porušení dohody napravili. Nyní však američtí představitelé dospěli k závěru, že „zakázaná střela“ dosáhla úplné operační schopnosti a byla tajně rozmístěna.

Rusové nyní disponují dvěma oddíly těchto střel, z nichž jeden se stále nalézá na zkušební střelnici Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska. Druhý oddíl se přesunul na jinou základnu, sdělil listu The New York Times vysoce postavený americký představitel, který nebyl oprávněn prozradit další podrobnosti z hlášení rozvědky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků