Hlavní obsah
Muž provizorně zakrývá okno zničené palbou v domě ve Slavjansku. Foto: Gleb Garanich, Reuters

Konflikt na východě Ukrajiny má přes 400 obětí, uprchlíků jsou desítky tisíc

Na východě Ukrajiny zemřelo kvůli bojům mezi separatisty a vládními silami od 15. dubna do 20. června 423 lidí. Ve své zprávě pro Radu bezpečnosti to uvedl zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivan Šimonović. Údaje o obětech organizace získala na základě informací z oficiálních zdrojů. Přibývá také utečenců.

Muž provizorně zakrývá okno zničené palbou v domě ve Slavjansku. Foto: Gleb Garanich, Reuters
Konflikt na východě Ukrajiny má přes 400 obětí, uprchlíků jsou desítky tisíc

Za poslední dva týdny se podle chorvatského diplomata zdvojnásobil počet Ukrajinců, kteří utekli ze svých domovů. Bez přístřeší se tak v Doněcké a Luhanské oblasti ocitlo na 15 200 lidí.

„Lidé odcházejí zčásti kvůli strachu, ale také kvůli zhoršující se ekonomické situaci a situaci v oblasti sociálních práv,” uvedl Šimonović, který Ukrajinu několikrát navštívil.

K 23. červnu registrovala OSN na Ukrajině více než 46 100 vnitřních uprchlíků – 11 500 z Krymského poloostrova a 34 600 z východu Ukrajiny, kteří odešli do bezpečnějších oblastí.

Nemocnice na východě jsou podle zástupce šéfa OSN přeplněné a chybí v nich potřebný lékařský personál. Asi deset zdravotnických zařízení bylo navíc uzavřeno, chybí zásoby léků a i ceny potravin se zvýšily hned několikanásobně.

Asi polovina obyvatel Doněcké oblasti má problémy s přístupem k vodě. Ve Slavjansku nemají tekoucí vodu již od minulého týdne, 90 procent města je rovněž odříznuto od elektřiny, veřejná doprava nefunguje, stejně jako po většinu času mobilní telefony.

Porošenkovy kroky „pozitivní”

Podle Šimonoviče jsou nedávno vyhlášené příměří a mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka „pozitivními kroky správným směrem”.

Situace v oblasti, kde proti sobě stojí vládní jednotky a ozbrojení proruští separatisté, ale zůstává i nadále kritická. K separatistům i nadále proudí zásoby zbraní, přibývá členů těchto ozbrojených skupin i případů porušování lidských práv ze strany povstalců, narůstá rovněž zločinnost a bezpráví. Zmínil ale i nepřiměřené použití síly při operacích vládních jednotek a zdůraznil, že situace novinářů je „alarmující”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků