Hlavní obsah
Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar Foto: Profimedia.cz

Kiska chce mou hlavu kvůli vyšetřování vlastní firmy, tvrdí šéf slovenské policie

Desetitisíce Slováků požadovaly ve čtvrtek na náměstích odchod policejního prezidenta Tibora Gašpara, protože vražda novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové stále není vyřešena. Gašpar však označil tuto výzvu za politický požadavek a obvinili prezidenta Andreje Kisku, že se ho chce zbavit kvůli vyšetřování vlastní firmy.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar Foto: Profimedia.cz
Kiska chce mou hlavu kvůli vyšetřování vlastní firmy, tvrdí šéf slovenské policie

Prezident Andrej Kiska odchod Gašpara z funkce podpořil po jednání s českým prezidentem Milošem Zemanem ve Vysokých Tatrách. „Výměna klíčových lidí v policii, mezi něž Gašpar patří, je podmínkou budování důvěry lidí v policii,“ řekl Kiska.

Gašpar vzápětí naznačil, že snahou o jeho odvolání je Kiska, jehož firmy se má týkat vyšetřování Národní kriminální agentury NAKA. „Jedná se o pět spisů a ve dvou případech už policie zahájila trestní stíhání. Mluvím o pozemku a o daňovém chování společnosti, v níž je majitelem pan prezident. A já vnímám, že tím, kdo nastoluje otázku mého odchodu, je pan prezident, a kladu si otázku, zda není v konfliktu zájmů,“ prohlásil Gašpar.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

„Prezidenta mrzí, že se policie pod vedením Tibora Gašpara stala součástí politického boje, a naopak selhala při ochraně života Jána Kuciaka, který žádal prošetřit výhrůžky na jeho adresu,“ reagoval mluvčí hlavy státu Roman Krpelan. Podle Krpelana policie pod vedením Gašpara rovněž ignorovala varování o rozkrádání země na východním Slovensku, které organizovala italská mafie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků