Hlavní obsah
Lech Kaczyňski Foto: Katarina Stoltz, Reuters

Kaczyński naléhal na přistání, bál se ostudy

Věta „Pokud nepřistaneme, zabije mě“, kterou těsně před zřícením prezidentského tupolevu u ruského Smolenska vyřkl 10. dubna kapitán Arkadiusz Protasiuk, otřásla Polskem. Poslanec vládní Občanské platformy Janusz Palikot, řekl ve čtvrek webu listu Gazeta Wyborcza, že prezident Lech Kaczyňski se bál zesměšnění a proto naléhal na přistání.

Lech Kaczyňski Foto: Katarina Stoltz, Reuters
Kaczyński naléhal na přistání, bál se ostudy

„Protože znám komplexy, ego a význam, který Lech Kaczyňski připisoval historickým událostem, tvrdím, že se obával zesměšnění, jež by mu hrozilo, kdyby s delegací nestihl dorazit včas na pietní akt k 70. výročí katyňského masakru,“ řekl Palikot.

Dodal, že v pilotní kabině byl kromě posádky nejen velitel vzdušných sil generál Andrzej Blasik či vysoký úředník ministerstva zahraničí, ale stále tam někdo chodil a vyjadřoval nespokojenost.

"Padla tam slova jako, že pokud letadlo nedosedne, tak on se rozčílí. To se vzhledem k tomu, jak v roce 2008 naléhal na přistání v Tbilisi, může týkat jen prezidenta Kaczyňského,“ upozornil.

„Už dnes průzkum veřejného mínění ukazuje, že 11 procent Poláků věří, že tupolev sestřelili Rusové. Třicet procent si myslí, že chybu zavinila řídící věž. A kolem deseti miliónů, stejně jako já, zastává názor, že vinen je Lech Kaczyňski,“ zdůraznil Palikot.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků