Hlavní obsah

Jsme ve hře, nas... na EU. Na internet unikl telefonát diplomatů USA o dění na Ukrajině

Na internetových stránkách YouTube se ve čtvrtek večer objevil audiozáznam telefonátu mezi náměstkyní ministra zahraničí USA Victorií Nulandovou a velvyslancem na Ukrajině Geoffreyem Pyattem. Probírají spolu, jak postupovat při jednáních s ukrajinskou vládou a opozicí, přičemž se shodují, že by opoziční předák Vitalij Kličko neměl sedět ve vládě a Američanům by při prosazování jejich zájmů mohla pomoct přítomnost diplomata OSN na Ukrajině.

Jsme ve hře, nas... na EU. Na internet unikl telefonát diplomatů USA o dění na Ukrajině

Evropskou unii chce Washington vyšachovat ze hry. Náměstkyně ministra při této zmínce použila vulgární výraz.

Nulandová se v napíchnutém telefonátu pracovně radí s ambasadorem, jak dál postupovat, jelikož měla na čtvrtek a pátek naplánovanou cestu na Ukrajinu.

Zmíněný rozhovor trval krátce přes čtyři minuty. Oba mluvčí se shodují, že pro USA existují možnosti, jak do dění na Ukrajině zasáhnout. Zprvu podrobně hovoří o dvou opozičních předácích Vitaliji Kličkovi a Arseniji Jaceňukovi. Nulandová rovnou prohlašuje, že to „není dobrý nápad“, aby byl Kličko v jakékoliv budoucí vládě. „Myslím, že Jac je ten, kdo má zkušenosti s ekonomikou,“ vysvětlila dál.

Victoria Nulandová při krátké návštěvě ČR

Foto: Milan Malíček, Právo

Velvyslanec Pyatt ji ale upozorňuje, že je třeba jednat i s umírněnými demokraty z vládního tábora, a naznačuje, že je třeba hovořit také s prezidentem Viktorem Janukovyčem.

„Myslím, že jsme ve hře,“ podotýká velvyslanec. Nulandová ho následně upozorňuje, že OSN se chystá delegovat svého diplomata, aby pomohl vyjednat smír mezi ukrajinskou vládou a opozicí. „To by bylo, myslím, skvělé, pomoct tuto věc slepit, s pomocí OSN, a víte jak, nas... na Evropskou unii.“

Velvyslanec jí přizvukuje: „Musíme udělat něco, aby to drželo pohromadě, protože si můžete být jistá, že jakmile to nabere obrátky, Rusové budou za oponou pracovat na tom, aby to torpédovali.“

Náměstkyně ministerstva zahraničí USA Victoria Nulandová s americkým velvyslancem Geoffreyem Pyattem

Foto: Vasily Fedosenko, Reuters

USA viní Rusko

Američané pravost telefonátu nepřímo potvrdili. Rozhovor se pravděpodobně uskutečnil koncem minulého týdne, stejně jako telefonát mezi diplomaty EU, který také unikl na internet. [celá zpráva]

Nulandová se už za své komentáře omluvila. Bílý dům zase upozornil, že na video jako první na svém twitterovém účtu upozornila ruská vláda. „Myslím, že to něco vypovídá o roli Ruska ve věci,“ podotkl mluvčí prezidentské kanceláře Jay Carney. Video je také v ruštině otitulkováno a nese titul „Loutky z Majdanu (kyjevské náměstí Nezávislosti, kde ukrajinská opozice rozbila svůj tábor – poz. red.).

Související témata

Protesty na Ukrajině trvají dva měsíce.

Foto: ČTK/AP

Ukrajinci v Kyjevě v lednu připomínali Stepana Banderu

Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč

Foto: Mykhailo Markiv/Presidential Press Service/Handout, Reuters

Rusko ve čtvrtek nově obvinilo americkou vládu z vměšování do vnitřních záležitostí na Ukrajině. Poradce prezidenta Vladimira Putina Sergej Glazjev navíc Washington obvinil, že týdně opozičním skupinám posílá 20 miliónů dolarů na zbraně a další věci. Upozornil rovněž, že by Moskva mohla intervenovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků