Hlavní obsah
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf Foto: Denis Balibouse, Reuters

Jednání o jaderném programu Íránu se protahují

Rozhovory Íránu se šesti mocnostmi o íránském jaderném programu se protahují o další den. Francouzský ministr financí Laurent Fabius v noci na čtvrtek prohlásil, že Írán se musí více snažit, aby dohoda mohla být dokončena. Strany jsou podle něj v závěrečné, avšak nejobtížnější fázi, napsala agentura Reuters.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf Foto: Denis Balibouse, Reuters
Jednání o jaderném programu Íránu se protahují

„Jsme jen pár metrů od cílové čáry, ale je to vždy tak, že ty poslední metry jsou ty nejobtížnější,” prohlásil Fabius, který se vrátil k jednáním. Dodal, že západní země chtějí silnou a ověřitelnou dohodu a jsou zde stále body, ve kterých je třeba pokročit, především na straně Íránu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

S Íránem vyjednává šest zemí – USA, Rusko, Francie, Británie, Čína a Německo. Smyslem rozhovorů je přimět Írán k ústupkům, které oddálí jeho možnost získat atomovou bombu. Výměnou pak mají být rušeny sankce proti němu.

Rámcová dohoda měla být vypracována do konce března, připravenou dohodu ale podle britského tisku odmítl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Jednání proto byla prodloužena a podle diplomatů jsou vyhlídky na dokončení či kolaps jednání v příštích hodinách zhruba vyrovnané.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků