Hlavní obsah
Vůz izraelských policejních pyrotechniků Foto: Profimedia.cz

Izraelci obvinili hocha, který hrozil bombami židovským centrům po celém světě

V Izraeli v pondělí obvinili osmnáctiletého mladíka, který je podle prokuratury zodpovědný za stovky falešných bombových hrozeb různě ve světě. Namířeny byly zejména proti židovským střediskům ve Spojených státech, informovala agentura Reuters.

Vůz izraelských policejních pyrotechniků Foto: Profimedia.cz
Izraelci obvinili hocha, který hrozil bombami židovským centrům po celém světě

Mladík také podle vyšetřovatelů za úplatu nabízel po internetu telefonické hrozby vůči školám, nemocnicím a letadlům, čímž si přišel na 240 tisíc dolarů (téměř šest miliónů korun). [celá zpráva]

Hoch s izraelským a americkým občanstvím byl zatčen v březnu v Aškelonu na jihu země. Jeho rodiče tvrdí, že trpí těžkou formou autismu a mozkovým nádorem, který ovlivňuje jeho chování. "Není si vědom toho, co dělá," řekla novinářům jeho matka.

Mladý muž je podle izraelské prokuratury autorem falešných bombových poplachů a hrozeb střelbou vůči 2000 různým institucím, včetně škol, nákupních středisek, policejních stanic, aerolinek a letišť v Severní Americe, Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a v Dánsku.

Mladíkovy údajné činy si vynutily evakuaci mnoha židovských komunitních center, včetně zařízení pro nejmenší děti. Incidenty odsoudil v únoru americký prezident Donald Trump, který si předtím vysloužil kritiku židovských organizací za nedostatečnou reakci své administrativy.

Vydíráním si přišel skoro na 6 miliónů

Podezřelý podle prokuratury umístil svůj ceník na takzvaný darknet, což je obtížně přístupná, anonymní část internetu využívaná mimo jiné k nelegálním obchodům. Za pohrůžku masakrem ve škole si například účtoval 80 dolarů (2 tisíce korun) a za bombovou hrozbu leteckým společnostem 500 dolarů (12 350 korun).

Své zákazníky dokonce vyzýval, aby ho kontaktovali, pokud mají speciální přání týkající se cílů, a nabízel "řešení na míru". Celkem za to inkasoval ekvivalent 240 tisíc dolarů (5,9 miliónu korun) ve virtuální měně bitcoin.

V Izraeli hrozí mladíkovi až deset let vězení. Obvinění bylo proti němu v pátek vzneseno i v USA. Zdroj z izraelské justice agentuře Reuters řekl, že Izrael dosud neobdržel žádost ze Spojených států o mladíkovo vydání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků