Hlavní obsah
Generál Petr Pavel při rozhovoru pro agenturu Reuters Foto: Edgar Su, Reuters

Generál Pavel se opřel do Trumpa: Nahrává do karet soupeřům NATO

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel kritizoval Donalda Trumpa za jeho výroky o zbytečnosti další existence Severoatlantické aliance. Nejvyšší vojenský představitel NATO tvrdí, že tvrzení amerického miliardáře, jenž má už de facto jistou republikánskou nominaci do Bílého domu, alianci oslabují.

Generál Petr Pavel při rozhovoru pro agenturu Reuters Foto: Edgar Su, Reuters
Generál Pavel se opřel do Trumpa: Nahrává do karet soupeřům NATO

„Takovéto výroky nahrávají do karet našim soupeřům,“ řekl český generál v rozhovoru pro agenturu Reuters.

„(Ruského) prezidenta Vladimira Putina a některé další bude takový přístup těšit. A to by bylo obrovskou chybou,“ dodal.

Donald Trump o NATO hovořil v souvislosti s vysokými náklady, které Spojené státy na obranu evropských spojenců vynakládají a vyzval k tomu, aby členské země na starém kontinentu přijaly větší část odpovědnosti za svou obranu. [celá zpráva]

Pavel uznává, že NATO, které vzniklo v roce 1949, není dokonalou aliancí, i tak ale má obrovský potenciál i možnosti ke zlepšení.

„Taková (Trumpova) prohlášení nemusí nutně napáchat škody, rozhodně ale nejsou prospěšná,” řekl Pavel, který přicestoval do Singapuru na konferenci Shangri-La. Té se každoročně účastní ministři obrany a vojenští představitelé asijsko-tichomořských zemí, připomněla ČTK.

Trumpovy velké naděje na prezidentský úřad se na konferenci staly jedním z témat. Australský bezpečnostní expert Carl Thayer prohlásil, že možnost Trumpova prezidentství musí být brána realisticky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků