Hlavní obsah
Foto: Yusuf Ahmad, Reuters

Francouzský muslim slibuje platit pokuty za ženy, které se v Rakousku zahalí

Muslimský podnikatel z Francie Rachid Nekkaz je ochoten platit pokuty, které ženám v Rakousku od října hrozí za zahalování obličeje na veřejnosti. Stejný slib učinil Nekkaz i v roce 2011, když zákon proti muslimským závojům přijala Francie. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.

Foto: Yusuf Ahmad, Reuters
Francouzský muslim slibuje platit pokuty za ženy, které se v Rakousku zahalí

„Oslovuji všechny ženy v Evropě a zejména v Rakousku, které dobrovolně nosí burku; budu vždy při vás a zaplatím pokuty,” uvedl Nekkaz. Pokud se podporuje náboženská svoboda, je podle něj nutné akceptovat i viditelné nošení symbolů víry.

Jeho postoj už kritizoval rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz a pohrozil mu postihem. Lidovecký politik prohlásil, že Rakousko nebude tolerovat symboly, které vytvářejí paralelní společnost.

Pokuta 150 eur

Rakouský parlament v polovině května schválil zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření je součástí „integračního balíčku”, pro který hlasovaly strany dosluhující koalice sociálních demokratů a lidovců. Zákaz je namířen hlavně proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči. Za porušení předpisu bude hrozit pokuta až 150 eur (3900 Kč).

Zahalování obličeje na veřejnosti už je v některých zemích zakázáno. Jako první v Evropě tak v roce 2011 učinila Francie, po které následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko.

Zaplatil už 300 tisíc eur

Realitní makléř Nekkaz vyzval v dubnu 2011 ženy ve Francii, aby si tvář na veřejnosti dál zahalovaly, pokud si to přejí, a slíbil, že za ně zaplatí veškeré pokuty. Uspořádal také v centru Paříže protestní akci. Podnikatel s alžírskými kořeny tvrdí, že za zahalené ženy již na pokutách zaplatil asi 300 tisíc eur (7,8 miliónu korun).

Debata o zahalování se vede i v Česku. Soud tento týden v ostře sledovaném procesu rozhodl, že školy mají právo zakázat studentkám, aby chodily do třídy se šátkem na hlavě. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků