Hlavní obsah

Francouzi masově demonstrovali proti vládě. Při násilnostech zraněny desítky lidí

Francie v úterý zažila další vlnu demonstrací proti vládním změnám zákoníku práce. Pouliční protesty v Paříži provázelo násilí, které si vyžádalo desítky zraněných a zatčených. Odbory tvrdí, že se demonstrací v padesátce měst zúčastnilo celkem 1,3 miliónu lidí, podle policie to ale bylo jen asi 125 000, z toho 75 000 až 80 000 v Paříži.

Francouzi masově demonstrovali proti vládě. Při násilnostech zraněny desítky lidí

V Paříži se stovky radikálních demonstrantů střetly s policií, která podle médií asi 52 lidí zadržela. Podle úřadů při srážkách utrpělo zranění nejméně 11 demonstrantů a 29 příslušníků bezpečnostních sil.

Podle webu týdeníku Le Nouvel Observateur jeden ze zraněných demonstrantů je ve vážném stavu. Jedná se o asi čtyřicetiletého muže, kterého zasáhl do zad policejní granát se slzným plynem, řekl listu jeden z přítomných fotografů. Úřady se k tomu nevyjádřily.

Francouzská pořádková policie u pařížské Invalidovny

Foto: Jacky Naegelen, Reuters

Maskovaní radikální demonstranti při protestech útočili na policisty.

Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Kvůli souvisejícím stávkám je zavřena Eiffelova věž a stejně jako v minulých dnech nevyjely některé vlaky. Stále stávkuje i část pilotů společnosti Air France.

Největší demonstrace svolaná odbory začala hodinu po poledni v Paříži, kam podle listu Le Parisien svezlo odboráře z okolí na 600 autobusů a k protestu se v jeho začátku připojily desetitisíce lidí. Průvod vyrazil z jihovýchodní části Paříže na náměstí u Invalidovny v centru města.

Radikálové s kuklami na hlavách začaly podle úřadů rozbíjet výlohy a házet na policisty kameny, načež policie odpověděla slzným plynem.

Francouzská policie při protestech v Paříži.

Foto: Jacky Naegelen, Reuters

Demonstranté v Paříži s transparentem Banky vykrádají státy

Foto: Francois Mori, AP

Významné pařížské ulice zablokovali v rámci protestu taxikáři, což v kombinaci s demonstrací způsobilo značné dopravní problémy.

Tisíce lidí se sešly na demonstracích v další padesátce francouzských měst, například v Bordeaux, Avignonu, Toulonu. V Marseille navíc vstoupili podle tamních odborářů do stávky zaměstnanci přístavu.

Stávky a protesty nekončí

Šéfové odborů si od úterních protestů slibovali víc než miliónovou účast, s níž by chtěli překonat předchozí letošní demonstrace. Dosud největší účast byla 31. března, kdy podle policie demonstrovalo v zemi 390 000 lidí, podle odborů 1,2 miliónu.

Demonstrant háže na policisty kus asfaltu.

Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Při násilných střetech s policií byly zraněny čtyři desítky lidí.

Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Chtějí si vynutit zrušení změn zákoníku práce, které podle nich nepřijatelně zvýhodňují zaměstnavatele na úkor zaměstnanců a oslabují postavení pracujících.

Zúčastnil jsem se od března všech demonstrací, protože chci žít důstojně a nejen přežívat
demonstrant Aurélien Boukelmoune

Reformu již schválilo Národní shromáždění a nyní projednává Senát. V úterý to byl devátý den celostátních protestů, které jsou podle AFP prvním podobným sociálním hnutím za vlády levice od roku 1981. Odbory oznámily, že další demonstrace a stávky po celé Francii plánují na 23. a 28. června.

"Zúčastnil jsem se od března všech demonstrací, protože chci žít důstojně a nejen přežívat. Chci úplné stažení reformy. Zastaví se to až poté, co se reforma odvolá," řekl AFP 26letý technik v energetice Aurélien Boukelmoune. Socialistická vláda na reformě trvá s tím, že zvýší zaměstnanost.

Stávky na železnici či v letecké dopravě byly v úterý podobně jako v posledních dnech slabší než dříve, podle francouzské televize nevyjela přibližně desetina vlaků a stávkovala zhruba pětina pilotů.

V době fotbalového Eura ve Francii má na turisty velký dopad uzavření Eiffelovy věže v důsledku stávky části zaměstnanců této dominanty Paříže. Slavnou věž podle statistik denně navštíví až 20 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků