Hlavní obsah
 

Francii čeká zkouška islámského teroru, varoval Macron

Francie bude bojovat proti nové formě islamismu, prohlásil ve středu prezident Emmanuel Macron během smuteční tryzny za četníka Arnauda Beltramea. Toho minulý týden zabil islámský extremista poté, co ho vzal jako rukojmí výměnou za jednu ženu. Země nejde podle Macrona jen proti milicím Islámského státu, nýbrž i proti „podzemnímu islamismu“, který se šíří prostřednictvím sociálních sítí.

 
Francii čeká zkouška islámského teroru, varoval Macron

Macron nabádal občany vzhledem k terorismu k opatrnosti. Francie podle jeho slov projde zkouškou islámského teroru. „Náš národ prošel mnoha jinými,“ dodal prezident.

Francouzský prezident Emmanuel Macron během tryzny za četníka Arnauda Beltramea, kterého zabil islámský radikál.

Foto: Christian Hartmann, Reuters

Během ceremoniálu v Invalidovně udělil četníkovi posmrtně titul komandér Řádu Čestné legie, což je vysoké státní vyznamenání.

Tryzna za zavražděného četníka Arnauda Beltramea

Foto: Charles Platiau, Reuters

Obřadu se účastní stovky hostů, včetně celé vlády, představitelů církví, bývalých premiérů, tří exprezidentů a rodin dalších třech obětí teroristického útoku na supermarket na jihu země.

Smuteční průvod s četníkovými ostatky se okolo 10:30 SELČ vydal z Panteonu do Invalidovny. Vzdát poctu hrdinovi přišlo podle médií i mnoho občanů, kteří na auto vezoucí rakev házeli květiny. Po celé trase průvodu stáli také četníci, policisté a vojáci. V 10:00 SELČ drželi policisté a četníci po celé zemi za svého kolegu minutu ticha.

Tryzna za francouzského četníka Arnauda Beltramea

Foto: Etienne Laurent, ČTK/AP

Lidé mohou tryznu sledovat na obřích obrazovkách před Invalidovnou a mnoho francouzských médií zprostředkovalo z události přímý přenos.

Čtyřiačtyřicetiletý Beltrame se nechal minulý pátek vyměnit za zaměstnankyni supermarketu, kterou držel islamistický ozbrojenec jako rukojmí v době, kdy měl toho dne už během svého řádění na svědomí tři mrtvé a řadu zraněných. Poté na četníka pachatel několikrát vystřelil a těžce ho zranil, čímž vyprovokoval speciální komando k zásahu. Vrah při střelbě zahynul. Beltrame podlehl svým zraněním dalšího dne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků