Hlavní obsah
Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Evropská unie by neměla nutit země k přijímání migrantů, tvrdí Maas

Jednotlivé země Evropské unie by neměly být nuceny na základě většinového hlasování k tomu, aby přijímaly migranty, prohlásil v rozhovoru pro deník Bild šéf německé diplomacie Heiko Maas. Země, které uprchlíky přijímat nechtějí, by podle něj měly pomáhat jinak, například přímo v Africe. Evropská unie by podle něj neměla dopustit, aby ji migrace nadále rozdělovala.

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Foto: Hannibal Hanschke, Reuters
Evropská unie by neměla nutit země k přijímání migrantů, tvrdí Maas

„Nebylo by to rozumné,“ odpověděl Maas na otázku, zda by měly být jednotlivé členské státy nuceny k přijímání uprchlíků na základě většinového hlasování v Radě EU. „Neměli bychom připustit, aby migrační otázka nadále rozdělovala,“ dodal.

Řešením situace, v níž se některé státy EU včetně takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) brání přijímání migrantů, by podle šéfa německé diplomacie mohlo být to, že tyto státy budou pomáhat jinak. „Kdo nechce přijímat uprchlíky, musí převzít odpovědnost jinde. Například přímo v Africe v boji s příčinami toho, proč lidé prchají,“ poznamenal Maas.

Situace, kdy byly některé členské země v otázce migrace přehlasovány, nastala v září 2015. Ministři vnitra EU tehdy schválili kvóty na přerozdělení uprchlíků, kteří se nacházeli v Řecku a Itálii. Proti se postavilo Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Finsko se hlasování zdrželo.

Maas se v rozhovoru vyslovil také pro reformu zahraniční politiky EU. V té by podle něj na rozdíl od otázky migrace neměla být vyžadována při hlasování jednomyslnost.

„Je velmi důležité, abychom určitá zahraničněpolitická rozhodnutí v budoucnu nemuseli přijímat jen jednohlasně,“ uvedl. „Většinové rozhodování nás chrání před tím, aby měly jiné mocnosti možnost koupit si jen jednu členskou zemi a tím vše zablokovaly,“ dodal. Na reformě systému rozhodování o zahraniční politice by se podle Maase mělo začít pracovat ihned po volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v květnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků