Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Erdoganův hněv: Na 1200 tureckých diplomatů a úředníků žádá o azyl v Německu

Od zmařeného pokusu o převrat v Turecku v roce 2016 požádalo v Německu o azyl 1177 tureckých diplomatů a dalších úředníků. Napsal to server listu Welt am Sonntag s odvoláním na informace spolkového ministerstva vnitra.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Erdoganův hněv: Na 1200 tureckých diplomatů a úředníků žádá o azyl v Německu

V období mezi začátkem července 2016 a začátkem letošního června to bylo 296 osob s diplomatickým pasem a 881 lidí s průkazem vysokých státních úředníků, uvedl Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF). K tomuto počtu se přidávají jejich manželky a děti.

Žádosti o azyl ze strany tureckých vojáků ale úřad neeviduje samostatně, tudíž nelze sdělit jejich přesný počet.

Od začátku letošního roku požádalo v Německu o azyl zatím 3382 Turků. Číslo je podobně vysoké jako loni. Celkově se úroveň žádostí o azyl držela před rokem 2016 pod deseti procenty, poté se dostala na úroveň více než dvojnásobku, píše Welt am Sonntag.

Po neúspěšném pokusu o převrat odstartovala vlna čistek a propouštění v armádě a také ve státní správě. Byly propuštěny desetitisíce lidí a zahájeny stovky procesů.

Ankara začala pronásledovat příznivce duchovního Fethullaha Gülena, kterého podezřívá ze zosnování puče. Gülen, který dlouhodobě žije v USA, toto obvinění odmítá. Podle něj puč vyvolal sám prezident Recep Tayyip Erdogan ve snaze upevnit si vlastní moc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků