Hlavní obsah
Migranti zachránění Italy Foto: Reuters

Do Evropy letos připlulo zatím 137 tisíc migrantů

Letos už do Evropy připlulo 137 tisíc migrantů, což je stejný počet, jako za první polovinu loňského roku. Počet běženců, tísnících se v Řecku, vzrostl na téměř 42 tisíc. Krizový štáb řeckého kabinetu v této souvislosti již v předchozích dnech upozornil, že nasazení vojenských plavidel NATO v Egejském moři nevede ke kýženému zmírnění přílivu migrantů směřujících z Turecka do Řecka.

Migranti zachránění Italy Foto: Reuters
Do Evropy letos připlulo zatím 137 tisíc migrantů

Nejkritičtější je situace u makedonských hranic, kudy vedla takzvaná balkánská cesta, po níž migranti putovali přes Srbsko dál do západní Evropy.

Od středy Slovinsko, Chorvatsko a Srbsko nepouštějí na své území nikoho bez pasu a platných víz, a tak se na řecko-makedonském hraničním přechodu Idomeni-Gavjelja tísní už 12,5 tisíce lidí. Polovinu z nich podle UNHCR tvoří ženy a děti. [celá zpráva]

V oblasti v těchto dnech hustě prší a uprchlíkům, zejména dětem, je zima. To se projevuje na prudkém nárůstu respiračních a průjmových onemocnění. Vážně onemocnělo 34 dětí, které byly převezeny do nejbližších nemocnic.

Jděte pryč, slyší migranti

Uprchlíci jsou na řecké straně hranice - v uprchlickém táboře Idomeni - podle zpravodaje agentury DPA v těchto hodinách v rodných jazycích informováni, že „je balkánská cesta uzavřena“ a měli by se přesunout do uprchlických center vnitrozemí směrem na jih a k Aténám.

Ze statistik Spojených národů vyplývá také to, že se změnilo demografické složení migrantů přicházejících do Řecka. Polovinu z nich tvoří Syřané, čtvrtinu Afghánci a asi 17 procent Iráčané. Šedesát procent z celkového počtu jsou ženy a děti.

Za celý loňský rok přicestovalo do Řecka téměř 857 tisíc migrantů, letos jich úřady napočítaly již více než 137 tisíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků