Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ivan Vilček, Právo

Českou penzistku a jejího syna na Slovensku stíhají kvůli padělání eur

Dvaasedmdesátiletou Češku a jejího syna obvinila slovenská policie za to, že podle ní v obchodech na Slovensku opakovaně úmyslně platili za zboží padělanými bankovkami. Informovala mluvčí slovenské policie Danka Adámiková. Dvojici se slovenským kriminalistům podařilo zadržet i díky spolupráci s českými kolegy.

Ilustrační foto Foto: Ivan Vilček, Právo
Českou penzistku a jejího syna na Slovensku stíhají kvůli padělání eur

Oba obvinění podle policie nejméně od srpna v různých prodejnách na západním a severním Slovensku používali při nákupech falzifikáty bankovek v nominálních hodnotách 50 a 200 eur. Způsobenou škodu kriminalisté vyčíslili na nejméně 850 eur (23 200 korun). Slovenská centrální banka v analýze označila padělané bankovky za vydařené až méně vydařené.

Až 15 let vězení

Češka a její 46letý syn čelí obvinění ze zločinu padělání, pozměňování a neoprávněné výroby peněz a také z podvodu. Za to jim podle Adámikové hrozí v případě uznání viny vězení až na 15 let, a to kvůli tomu, že jsou podezřelí ze spáchání deliktů i během nynějšího nouzového stavu. Ten byl vyhlášen v souvislosti s koronavirovou krizí.

Slovenský parlament minulý týden změnou zákona rozhodl, že na přísnější postih již nebude postačovat pouze skutečnost, že se delikt stal za trvání výjimečného nebo nouzového stavu. Nově bude třeba prokázat, že trestný čin byl spáchán v souvislosti s vyhlášenou krizovou situací. To znamená, že kriminalisté budou muset podrobněji zkoumat motiv obviněného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků