Hlavní obsah
 

Cameron dorazil do Bruselu, summitu už se ale nezúčastní

Britský premiér David Cameron dorazil v úterý do Bruselu, aby předákům členských zemí EU vysvětlil situaci po referendu ve své zemi. Cameron se nezúčastní středečního mimořádného summitu Unie, s jejími představiteli bude mluvit pouze před jeho zahájením a po společné večeři z Bruselu odletí.

 
Cameron dorazil do Bruselu, summitu už se ale nezúčastní

Jak upozornil dopisovatel stanice BBC Alex Forsyth, Cameron před referendem doufal, že na summit dorazí jako vítěz. Britští voliči ale v referendu rozhodli o vystoupení země z Unie,  tedy opačně, než očekával. Cameron proto ohlásil svoji rezignaci a upozornil, že o vystoupení by měl s EU jednat až jeho nástupce.

Britský premiér v demisi David Cameron s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem v Bruselu

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Do té doby podle unijních představitelů žádná vyjednávání o brexitu nezačnou. Jednání začínají až aktivováním článku 50 smlouvy o fungování EU. K tomu dojde teprve ve chvíli, kdy Londýn formálně oznámí své rozhodnutí opustit Unii na Evropské radě. Zatím není jasné, kdy se tak stane a kdy tedy začne běžet lhůta pro dohodu o vystoupení. Smlouva tuto lhůtu stanovuje jako dvouletou. Lze ji prodloužit, ale s tím by musely souhlasit parlamenty ve všech členských zemích.

Cameron se po příjezdu do Bruselu nejprve setkal s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Šéf Evropské rady Donald Tusk na úvod summitu zopakoval, že Unie je připravena jednat třeba hned zítra, ale jedině pokud Británie formálním oznámením spustí článek 50. To se neočekává a Tusk uvedl, že další rozhovory o osudu EU by se mohly uskutečnit v září v Bratislavě. To proto, že Slovensko v pátek přebírá předsednictví v Evropské radě.

Související témata:

Ilustrační foto.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Britský premiér David Cameron

Foto: Dylan Martinez, Reuters

Očekává se, že na nynějším summitu se budou probírat i další témata, například migrace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků