Hlavní obsah
Obhájce Geir Lippestad s obviněným Andersem Behringem Breivikem (vpravo) Foto: ČTK/AP

Bylo to barbarské, ale oprávněné, prohlásil Breivik v závěrečné řeči

Atentátník Anders Behring Breivik pronesl v pátek před soudem v Oslu závěrečnou řeč, při které označil své loňské útoky za barbarské, ale oprávněné. Jeho řádění si vyžádalo 77 životů. Sám sebe považuje za duševně zdravého a tedy i trestně odpovědného. Breivikovým vystoupením proces skončil, rozsudek bude podle agentury AP vynesen 24. srpna.

Obhájce Geir Lippestad s obviněným Andersem Behringem Breivikem (vpravo) Foto: ČTK/AP
Bylo to barbarské, ale oprávněné, prohlásil Breivik v závěrečné řeči

Podle Breivika "35 ze 37 lidí, kteří se jím zabývali, nezjistilo žádné duševní poškození", a tudíž je třeba jej prohlásit za duševně zdravého.

Otázka Breivikovy příčetnosti je důležitá zejména proto, že rozhodne o tom, kde si odpyká trest. Pokud soudce vyslyší obžalobu, která třiatřicetiletého Breivika považuje za duševně chorého, bude umístěn na psychiatrii; pokud jej uzná za mentálně zdravého, půjde do vězení.

Obhájce: Breivik je zdravý, ale propusťte ho

Ve čtvrtek obžaloba ve své závěrečné řeči požádala o zbavení svéprávnosti Anderse Behringa Breivika, v pátek pak jeho obhájce žádost o uznání jeho duševní způsobilosti, ale také o propuštění.

„Matkou jeho jednání není násilí, ale extrémní, radikální politické postoje,“ prohlásil obhájce Geir Lippestad před soudem. Odmítl tak požadavek žalobců, aby byl Breivik prohlášen za psychicky nezpůsobilého a strávil zbytek života mezi zdmi psychiatrické kliniky.

Lippestad upozornil, že v názoru na duševní zdraví jeho klienta se neshodli ani odborníci. Zatímco první psychiatrický posudek uznal Breivika psychicky nemocným, druhá zpráva uzavřela, že je zdravý.

Lippestad Breivika v závěrečné řeči vylíčil jako obyčejného mladého muže, který má dobré kamarády a kolegy. Nic do samotného „násilného pekla“ z 22. července loňského roku podle něj nenaznačovalo, že je Breivik násilník.

Breivik se k zabití 77 a zranění dalších 242 lidí přiznal. Tvrdí, že konal v obraně tradičních hodnot před různými islamisty a marxisty. Prohlásil se za hrdinu a požádal, aby mu udělili řád.

Proti Lippestadově argumentu vystoupili v pátek znovu žalobci a zopakovali, že si nejsou jisti, zda je Breivik duševně nemocný. Je však podle nich horší zavřít psychicky nemocného člověka do vězení, než umístit duševně zdravého do péče psychiatrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků