Hlavní obsah

Bulharští pohraničníci zastřelili migranta

Bulharští pohraničníci u hranic s Tureckem zastřelili běžence, který ve skupině několika desítek uprchlíků překročil hranice do země. V noci na pátek to uvedla agentura DPA s tím, že incident se promítl i do summitu Evropské unie, který o uprchlické krizi v noci jednal.

Bulharští pohraničníci zastřelili migranta

Bulharští pohraničníci zasáhli proti skupině 54 lidí, kteří hranici přešli v nepřístupném lesnatém terénu u města Sredec. Narušení hranice zjistil integrovaný systém ochrany hranice, uvedl tajemník ministra vnitra Georgi Kostov. Uprchlíci o sobě tvrdili, že jsou Afghánci, ale nemohli to dokázat žádnými doklady.

Kostov potvrdil smrt jednoho migranta. Zasáhla ho odražená kulka z varovného výstřelu vypáleného do vzduchu nad hlavy běženců. Muž podlehl zranění v nemocnici.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Migranti se bránili zatčení, na místě však nedošlo k přestřelce, jak tvrdila některá média. Zatím není jasné, zda byli uprchlíci ozbrojeni, jak uváděly dřívější zprávy.

„Naše pohraniční hlídka a policie se v oblasti Sredeku potýkaly s padesátkou narušitelů, kteří nezákonně vnikli do země. Všichni narušitelé jsou momentálně zadrženi. Je jim mezi dvaceti a třiceti lety a jsou v dobrém stavu. Zřejmě jde o Afghánce. Máme informace, že se zadržení bránili. Jeden pohraničník vystřelil a podle jeho slov odražená kulka zranila jednoho z narušitelů státní hranice, který zemřel. Probíhá vyšetřování,” sdělil zástupce prokuratury z Burgasu, který je podle webu BNR na místě činu.

Boris Češirkov z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky incident označil za politováníhodný a vyzval Bulharsko, aby jej řádně vyšetřilo. „Ploty, zátarasy a policejní síly nevyřeší problém těch zoufalých lidí,” řekl a dodal, že na hranici EU je to první případ, kdy bezpečností síly zastřelily uprchlíka.

Bulharsko na své 160 km dlouhé jižní hranici instalovalo kamery a senzory, které registrují pohyb. Staví tam plot.

Bulharský premiér Bojko Borisov kvůli incidentu předčasně odjel z bruselského summitu EU.

Předseda unijních schůzek Donald Tusk k případu řekl, že je to další argument vypovídající o důležitosti nočního jednání představitelů zemí EU o uprchlické krizi.

Summit uvítal společný akční plán mezi Bruselem a Ankarou, který v minulých dnech s Ankarou vyjednala Evropská komise a který by měl pomoci Evropě zvládnout masivní migrační krizi, kdy právě přes Turecko míří do EU největší počty převážně syrských uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků