Hlavní obsah
 

Bulharští pohraničníci zastřelili migranta

Bulharští pohraničníci u hranic s Tureckem zastřelili běžence, který ve skupině několika desítek uprchlíků překročil hranice do země. V noci na pátek to uvedla agentura DPA s tím, že incident se promítl i do summitu Evropské unie, který o uprchlické krizi v noci jednal.

 
Bulharští pohraničníci zastřelili migranta

Bulharští pohraničníci zasáhli proti skupině 54 lidí, kteří hranici přešli v nepřístupném lesnatém terénu u města Sredec. Narušení hranice zjistil integrovaný systém ochrany hranice, uvedl tajemník ministra vnitra Georgi Kostov. Uprchlíci o sobě tvrdili, že jsou Afghánci, ale nemohli to dokázat žádnými doklady.

Kostov potvrdil smrt jednoho migranta. Zasáhla ho odražená kulka z varovného výstřelu vypáleného do vzduchu nad hlavy běženců. Muž podlehl zranění v nemocnici.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Migranti se bránili zatčení, na místě však nedošlo k přestřelce, jak tvrdila některá média. Zatím není jasné, zda byli uprchlíci ozbrojeni, jak uváděly dřívější zprávy.

„Naše pohraniční hlídka a policie se v oblasti Sredeku potýkaly s padesátkou narušitelů, kteří nezákonně vnikli do země. Všichni narušitelé jsou momentálně zadrženi. Je jim mezi dvaceti a třiceti lety a jsou v dobrém stavu. Zřejmě jde o Afghánce. Máme informace, že se zadržení bránili. Jeden pohraničník vystřelil a podle jeho slov odražená kulka zranila jednoho z narušitelů státní hranice, který zemřel. Probíhá vyšetřování,” sdělil zástupce prokuratury z Burgasu, který je podle webu BNR na místě činu.

Boris Češirkov z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky incident označil za politováníhodný a vyzval Bulharsko, aby jej řádně vyšetřilo. „Ploty, zátarasy a policejní síly nevyřeší problém těch zoufalých lidí,” řekl a dodal, že na hranici EU je to první případ, kdy bezpečností síly zastřelily uprchlíka.

Bulharsko na své 160 km dlouhé jižní hranici instalovalo kamery a senzory, které registrují pohyb. Staví tam plot.

Bulharský premiér Bojko Borisov kvůli incidentu předčasně odjel z bruselského summitu EU.

Předseda unijních schůzek Donald Tusk k případu řekl, že je to další argument vypovídající o důležitosti nočního jednání představitelů zemí EU o uprchlické krizi.

Summit uvítal společný akční plán mezi Bruselem a Ankarou, který v minulých dnech s Ankarou vyjednala Evropská komise a který by měl pomoci Evropě zvládnout masivní migrační krizi, kdy právě přes Turecko míří do EU největší počty převážně syrských uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků