Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson v parlamentu Foto: Jessica Taylor, ČTK/AP

Brexit se přiblížil, britský parlament schválil prováděcí zákon k rozvodové dohodě s EU

Dolní komora britského parlamentu ve čtvrtek schválila prováděcí zákon k dohodě o brexitu, kterou premiér Boris Johnson vyjednal s Evropskou unií. Předloha nyní zamíří do horní komory, Sněmovny lordů. Pokud její členové návrh zákona rovněž schválí a následně jej podepíše i královna, opustí Británie po měsících odkladů Evropskou unii s dohodou už na konci ledna, tedy za 22 dní.

Britský premiér Boris Johnson v parlamentu Foto: Jessica Taylor, ČTK/AP
Brexit se přiblížil, britský parlament schválil prováděcí zákon k rozvodové dohodě s EU

Pro zákon hlasovalo po třídenní debatě 330 poslanců, proti se jich vyslovilo 231. Schválení předlohy v závěrečném čtení se očekávalo. Konzervativci premiéra Borise Johnsona mají po prosincových parlamentních volbách v Dolní sněmovně pohodlnou většinu. Zákon sněmovna schválila většinou 99 hlasů. To je dokonce více, než jakou většinu konzervativci mají.

Boris Johnson varoval členy Sněmovny lordů, aby zákon přijali beze změn a nechtěli jej jakkoli doplňovat, aby to nezpomalilo proces odchodu Spojeného království z EU. Pokud by Sněmovna lordů schválila zákon s dodatky, vrátil by se do dolní komory parlamentu.

S výzvou Johnson přišel, protože ve Sněmovně lordů nemají konzervativci výhodu silné většiny, uvedla televize SkyNews. Jedním z pozměňovacích návrhů, který má podle britských médií ve Sněmovně lordů šanci na schválení, je dodatek Alfreda Dubse.

Rodák z Prahy, který byl jedním z dětí zachráněných Nicholasem Wintonem před nacisty, chce, aby se do zákona vrátila záruka, že dětští uprchlíci budou moci i po brexitu přicházet za svými rodinami žijícími v Británii. Tuto garanci obsahoval brexitový zákon, který Johnson předložil sněmovně na konci loňského října. Po vyhraných prosincových volbách ale vláda slib z návrhu zákona vyňala. Opoziční labourističtí poslanci se tento týden pokoušeli dodatkem ochranu dětí uprchlíků do zákona vrátit, nebyli ale úspěšní.

Některé dodatky zamítli poslanci v uplynulých dnech už ve výborech Dolní sněmovny. Byl mezi nimi i labouristický návrh, aby dostali právo na trvalý pobyt všichni občané EU, kteří budou v den brexitu žít v Británii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků