Hlavní obsah
Předsedkyně britské vlády Theresa Mayová Foto: Kevin Coombs, Reuters

A dost, byli jsme moc tolerantní. Premiérka Mayová vyhlásila boj extremistům

Britská společnost byla příliš tolerantní vůči radikálním islamistům, a to se musí změnit, i když to bude pro celé spektrum společnosti bolestné. Po třetím teroristickém útoku v Británii za dva a půl měsíce to v neděli prohlásila premiérka Theresa Mayová. Čtvrteční termín konání předčasných voleb však platí.

Předsedkyně britské vlády Theresa Mayová Foto: Kevin Coombs, Reuters
A dost, byli jsme moc tolerantní. Premiérka Mayová vyhlásila boj extremistům

„Čeho je moc, toho je příliš,“ prohlásila Mayová a dodala, že ideologie radikálního islamismu je „perverzí islámu“ a její porážka „je jednou z největších výzev“. Je proti ní potřeba nejen nasazení vojenských a protiteroristických sil, ale je také nutné změnit myšlení lidí.

Podle premiérky tak společnost a její jednotlivé části čekají „složité a rozpačité rozmluvy”, ale nelze se jim vyhnout. Mayová k tomu dodala, že by žádná komunita neměla být vydělována a segregována.

Předsedkyně britské vlády připomněla, že útok ze sobotní noci byl třetím teroristickým útokem v zemi za poslední tři měsíce. Poznamenala, že ačkoliv mezi nimi není spojnice v podobě nějaké jedné sítě, jasně se vyjevil nový trend. Premiérka uvedla, že hrozba je eminentní, protože tajné služby jen od březnového útoku ve Westminsteru zhatily dalších pět věrohodných pokusů o rozpoutání teroru.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Zastřelený londýnský terorista

Video: AP

Byli jsme moc tolerantní

Podle ní je proto třeba provést čtyři věci. Zaprvé porazit ideologii radikálního islamismu, zadruhé zabránit tomu, aby její zastánci mohli volně komunikovat na internetu. Mayová v té souvislosti vyzvala k „mezinárodní dohodě o regulaci v kyberprostoru“.

To ale ještě podle ní nestačí, protože extremisté se v prvé řadě nesmí pohybovat v reálném prostoru. Vojenské a bezpečnostní akce za hranicemi v Sýrii či na domácí půdě nestačí. „V naší zemi bylo příliš tolerance,“ řekla Mayová a dodala, že britská společnost musí „identifikovat“ radikální elementy a „vymýtit je“. V neposlední řadě je podle ní potřeba, aby britské složky změnily protiteroristickou strategii tak, aby adekvátně odpovídala nastolenému trendu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Amatérské video po útoku v Londýně

Video: Reuters

Premiérka se nevyjádřila k termínu konání předčasných voleb, které se mají uskutečnit ve čtvrtek. Dá se tedy očekávat, že proběhnou, jak to schválila královna Alžběta II.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků