"V zájmu stability státu nechceme předčasné volby. V nedělních komunálních volbách voliči jasně odmítli lživou politiku premiéra a současné vlády," řekl Orbán v emočně laděném projevu.

Stát se podle Orbána dostane z pasti pouze tím způsobem, že Gyurcsány odejde z funkce. Šéf opozice vyzval přítomné, aby se před budovou parlamentu scházeli každý den až do odchodu premiéra. Orbán inicioval založení charty "Ano - Maďarsko", která má pomoci vyvést stát z morální krize.

Protestující nevěří v ústavní cestu

Účastníci demonstrace chtějí odstoupení vlády premiéra Ference Gyurcsánye, která v pátek v parlamentu získala důvěru. [celá zpráva]

"Gyurcsány musí odstoupit. Hlasování v parlamentu byla fraška. Každému to bylo předem jasné," komentoval výsledek hlasování poslanců o důvěře bezprostředně po jeho skončení asi pětadvacetiletý Richard Funk.

Podle Funka však jiný způsob, jak docílit odstoupení premiéra než demonstrace neexistuje. "Existuje jediná ústavní cesta a tou je vyslovení nedůvěry, což ale díky parlamentní většině socialistů není možné dosáhnout. Jedinou možností tak zůstává pokračovat v pouličních demonstracích," poznamenal mladík.

"Problém je v tom, že tady (v Maďarsku) nedošlo ke změně systému. Potřebujeme novou ústavu, protože v té naší z roku 1949 je ještě pořád hodně komunistických 'blábolů'," přidal se József Engelmann.

Demonstrace se obešla bez výtržností

V průběhu demonstrace někteří její účastníci spálili fotografii premiéra Ference Gyurcsánye, ale jinak na náměstí, ani v ulicích Budapešti k žádným výtržnostem nedošlo. Policie je však v pohotovosti.  

Silnice blokovaly i traktory

K protestům před budovou parlamentu se přidal také Svaz zemědělců, který uspořádal blokády silnic asi na 70 místech po celé zemi. Zemědělci blokovali vždy jeden jízdní pruh a několik desítek jich už ráno přijelo na traktorech také do Budapešti.