Únosce Hakan Ekinci (28) dezertoval z armády. Před spravedlností utekl do Albánie, kde hledal politický azyl. Tvrdil, že před osmi lety konvertoval ke křesťanství, a nemůže proto sloužit v armádě muslimského státu. O svém případu dlouho před únosem informoval turecké pacifistické organizace. V posledním dopise psal, že se bojí, že jeho žádost o azyl bude zamítnuta.

O milost žádal na internetu i papeže Benedikta XVI. Chtěl, aby mu pomohl získat azyl. Opakoval v něm, že byl nucen nastoupit do armády proti své vůli a uváděl, že byl zatčen, když to odmítal.

Únos proběhl překvapivě klidně. Muž, u něhož cestující neviděli žádné zbraně, opakovaně vstoupil do pilotní kabiny a dal "příkazy stewardovi". Řekl to i novinář Ermir Hoxha, který strojem letěl. "Zjistili jsme, že je něco špatně, když jsme viděli muže v teplácích, jak vstupuje dveřmi do pilotní kabiny a čeká v nich."

První zprávy uváděly, že stroj se 107 cestujícími unesli dva lidé. Také tvrdily, že to udělali na protest proti výrokům papeže o muslimech.

Stroj byl unesen v úterý v 17:58 ve chvíli, kdy letěl nad Řeckem. Zamířil do Itálie. Tam ho doprovodily italské stíhačky F-16 na základnu v Brindisi. Žádný z cestujících nebyl zraněn. Mezi cestujícími byli miss Indie, miss Malajsie a miss Filipíny.