Mluvčí Čermáková uvedla, že tato věc není ve stadiu, kdy by bylo možné ji zveřejnit. Podle neověřených a neoficiálních informací by to mohlo být Polsko, jemuž před časem svitla také naděje, že by na přechodnou dobu nemuselo mít povinnost amerických víz.

Pro cesty do Kanady potřebují víza vedle Poláků například i Češi. Česká vláda dlouhodobě a zatím neúspěšně usiluje o zrušení víz, která vůči českým občanům uplatňuje Kanada a sousední Spojené státy. Američané a Kanaďané pro návštěvu Česka vízum nepotřebují.

Nadějí pro Čechy je Schengen

Kanada se chystá situaci s Čechy přezkoumat v příštím roce v souvislosti s rozšířením společného evropského prostoru, v němž nejsou mezi členskými státy hranice. V takzvaném schengenském systému by měli být i nováčci v EU včetně Čechů. Tato věc bude vzata v potaz, říkají diplomatické zdroje z kanadského velvyslanectví v Praze. Česká republika již s Kanadou před lety bezvízový styk měla. Ottawa ale víza znovu zavedla, když za oceánem hromadně žádali o azyl čeští občané, vesměs z řad Romů.

Letos na jaře hrozil ministr zahraničí Cyril Svoboda zavedením víz pro Kanaďany. Otázka se řeší na evropské úrovni, neboť unie má společnou vízovou politiku. Pokud by se Česko rozhodlo pro jednostranný krok a víza by pro Kanaďany zavedlo, hrozil by Praze postih EU. Podle Svobody je ale jednostranný návrh cestou, aby se touto otázkou začala EU vážně zabývat.