„V červnu u nás bývá vody každoročně málo, ale úplně bez ní jsme poprvé. Pokud nezačne urychleně pršet, čeká nás katastrofa,“ řekl stanici TVN24 primátor Skierniewic Krzystof Jazdzyk.

Praha chce zdražit vodu. Už teď stojí kubík 90 korun

Městský úřad rozdává lidem pěti- a desetilitrové balení vody, ale problém s hygienou to neřeší. Lidé se nemají čím umývat ani splachovat toalety. Kdo může a má kam, utíká z města. To sice plánuje vykopat novou, hlubší studnu, ale ta má být hotová až koncem příštího měsíce, podotkl představitel městských vodáren a kanalizací Jacek Pelka.

Jako na poušti

„Nedostatek vody, i když ne tak dramatický jako ve Skierniewicich, zažívá dlouhodobě celé Polsko. Zatímco v zemích EU na jednoho obyvatele připadá 4,3 tisíce metrů krychlových sladké vody, na jednoho Poláka připadá pouze 1,6 tisíce, tedy téměř trojnásobně méně,“ řekl hydrolog Zbigniew Kaczkowski.

Češi se bojí sucha. Čekají, že stát zakročí, ale nechtějí přehrady ani dražší vodu

Zároveň dodal, že v Polsku v podstatě neexistuje žádný státní program hospodaření vodou, což se projevuje nejen mimořádnými suchy, ale i povodněmi.

„V zásobení vodou jsme na odlehlém 22. místě v Evropské unii. Až 93 procent vodních zásob v Polsku pochází z atmosférických srážek, a když dlouhodobě neprší, začíná to u nás vypadat jako na poušti,“ zdůraznil.