Nehoda se odehrála kolem půl deváté ráno. „Loď MSC měla poruchu motoru, kterou okamžitě ohlásil kapitán,“ uvedl ředitel společnosti provozující remorkéry Davide Calderan.

„Motor se zablokoval, ale se zařazeným tahem, takže se rychlost zvětšovala,“ dodal pro italský tisk.

Ve snaze snížit rychlost výletní lodi s výtlakem 65 tisíc tun se k ní připojily dva remorkéry, které ji naváděly do kanálu Guidecca, kterým lodě proplouvají do centra Benátek, jenomže jeden z řetězů spojujících remorkéry a loď praskl.

Obří výletní loď narazila v Benátkách do mola, pět zraněných

Výletní loď, která měla právo vjet do laguny, pak s vyjícími motory narazila do mola a následně do vyhlídkové lodě River Countess. Čtyři lidé z menší lodě skončili v nemocnici s lehkými zraněními, celkem bylo zraněných pět. [celá zpráva]

Z početné rodiny zbyl jen otec. Nenastoupil na palubu Mořské panny

„Zvuk sirény a náraz jsou úplně děsivé, působí jako scéna z katastrofického filmu,“ napsal na Twitteru Tancredi Palmer, který náraz zachytil na video.

Zákaz vplutí do Benátek na obzoru

Nedělní havárie ještě zvýšila tlak na zákaz vplutí velkých lodí do kanálu Guidecca, kde plují blízko břehů. Podle kritiků jejich plavby způsobují erozi dna, která vede k zaplavování náměstí svatého Marka, a kazí také vyhlídku na historické město, které je na seznamu UNESCO.

Nehoda výletnáí lodi MSC Opera v Benátkách

Nehoda výletní lodi MSC Opera v Benátkách.

FOTO: Luca Bruno, ČTK/AP

Přístavní úřad v Benátkách uvedl, že v neděli bylo hlavní zvládnout nehodu, ale od pondělí bude hledat definitivní řešení pro provoz velkých lodí v Benátkách.

Poškozené molo na fotografii italských hasičů

Poškozené molo na fotografii italských hasičů.

FOTO: Vigili del Fuoco via AP, ČTK/AP

Loď MSC Opera pro 2600 lidí byla spuštěna na vodu před 15 lety. V roce 2011 se dostala do problémů na Baltu, když jí selhaly motory a 2000 lidí na její palubě muselo být evakuováno.