„Život mi zachránila náhoda, že jsem ve chvíli nárazu byl na palubě a fotografoval jsem,“ řekl jeden z přeživších.

Podle Jihokorejců jejich vyhlídková plavba už měla končit, když do jejich lodě jménem Mořská panna narazila velká hotelová loď.

„Viděl jsem, jak se přibližuje, ale vůbec mě nenapadlo, že do nás narazí,“ uvedl 31letý turista. Muže vytáhla z vody posádka jiné lodě, která proplouvala poblíž.

K potopené lodi se pokusili dostat i potápěči

K potopené lodi se pokusili dostat i potápěči

FOTO: MTI

Tragická srážka lodí na Dunaji byla jen otázkou času, tvrdí jeden z lodníků

Přeživší turisté označili následnou záchrannou akci za chaotickou, protože kvůli silnému proudu se záchranáři nedokázali přiblížit k lidem, kteří skončili ve vodě.

„Viděl jsem ve vodě několik lidí, kteří křičeli o pomoc. Pak zmizeli pod hladinou,“ dodal turista.

Na Dunaji zasahuje i armáda

Na Dunaji zasahuje i armáda

FOTO: MTI

Jihokorejci potvrdili, že ani jeden z nich neměl v čase nehody na sobě záchrannou vestu, ale některým se při havárii podařilo náhodou zachytit některé ze záchranných vest, které byly na palubě.

„Ještě s jedním mužem jsme se drželi jediné záchranné vesty, a tak jsme se udrželi na hladině, než nás vytáhli z vody,“ líčil situaci 60letý turista.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: V Dunaji pátrají po obětech lodního neštěstí

Na palubě vyhlídkové lodě Mořská panna bylo v čase havárie 35 lidí, dva členové posádky a 33 občanů Jižní Koreje. Do této lodě narazila velká hotelová loď Viking Sigyn a menší plavidlo šlo za sedm vteřin ke dnu. [celá zpráva]

Po havárii se povedlo zachránit sedm lidí, sedm lidí zemřelo a 21 lidí je pohřešovaných. [celá zpráva]

Policie ve čtvrtek oznámila, že vzala do vazby kapitána větší lodi, 64letého Ukrajince.

Na místo neštěstí dorazil i lodní jeřáb.

Na místo neštěstí dorazil i lodní jeřáb.

FOTO: MTI

Většina obětí a pohřešovaných byla v čase nárazu v kabině vyhlídkové lodě a jejich těla jsou pravděpodobně uvězněna v potopeném trupu u Markétina mostu nedaleko budovy maďarského parlamentu.

Loď Mořská panna na archivním snímku

Loď Mořská panna na archivním snímku

FOTO: MTI

U Markétina mostu postavili vojáci v průběhu čtvrtka ponton, z něhož se potápěči opakovaně pokusili dostat k potopené lodi. Proud však byl natolik silný, že své pokusy pokaždé vzdali.

Srážku lodí v Budapešti zachytily kamery. Mořská panna šla ke dnu za sedm sekund

Na místě se odpoledne objevil také lodní jeřáb, s jehož pomocí by se měli pokusit potopenou loď vyzvednout. Podle záchranářů to však může trvat i několik dní.